Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Czerwiec 10, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Wydawca "Gazety Polskiej" z 846 tys. zł zysku. "Znaczenie miała zmiana polityczna"

Prezesem spółki i redaktorem naczelnym "Gazety Polskiej" jest Tomasz Sakiewicz, także jeden z udziałowców Niezależnego Wydawnictwa Polskiego (fot. "Gazeta Polska")

Spółka Niezależne Wydawnictwo Polskie, wydawca tygodnika "Gazeta Polska" i portali Gazetapolska.pl oraz Naszeblogi.pl, w 2023 roku miała 17,3 mln zł przychodów ze sprzedaży i 846 tys. zł zysku netto.

Ze sprawozdania przekazanego do Krajowego Rejestru Sądowego wynika, że przychody netto spółki ze sprzedaży rok do roku wzrosły o 3,9 proc.

Wydawca "Gazety Polskiej" zatrudnia na etatach 41 osób

"W strukturze przychodów zanotowano wzrost o 9,06 proc. przychodów ze sprzedaży kolportażowej oraz prenumeraty w wersji papierowej i elektronicznej tygodnika »Gazeta Polska«" – napisano w sprawozdaniu.

Czytaj też: Jacek Kurski nie dostał się do Parlamentu Europejskiego. Były prezes TVP bez mandatu

Koszty działalności operacyjnej wyniosły 16,3 mln zł i spadły o 6,3 proc. Koszty wynagrodzeń to 4,5 mln zł (w górę o 1 proc.). Na koniec roku na etatach zatrudniano 41 osób, dwie mniej, niż przed rokiem.

Spółka miała 846 tys. zł zysku netto wobec 616 tys. zł straty rok wcześniej. 814 tys. zł z zysku przeznaczono na pokrycie straty z lat ubiegłych, a resztę na dywidendę.

"Konieczność zmian redakcyjnych"

"Rok 2023 przyniósł kolejne wyzwania dla wydawców, wzrost cen papieru, druku, energii, co stało się czynnikiem wprowadzenia zmian w zakresie jakości papieru. Wszystko to skutkowało koniecznością zmian redakcyjnych przy zachowaniu wysokiej jakości treści dostosowanej do potrzeb czytelnika" – napisano w sprawozdaniu.

Czytaj też: Kolejna decyzja sądu ws. pieniędzy z abonamentu dla TVP. Wniosek Świrskiego oddalony

I dalej: "Płynność obrotu wspieraliśmy też poprzez specjalne działania eventowe oraz oferty reklamowe. Dodatkowe znaczenie dla pozyskania czytelników miała zmiana sytuacji politycznej w kraju".

Prezesem spółki i redaktorem naczelnym "Gazety Polskiej" jest Tomasz Sakiewicz, także jeden z udziałowców Niezależnego Wydawnictwa Polskiego.

Według danych Polskich Badań Czytelnictwa w 2023 roku "Gazeta Polska" miała średnią sprzedaż 17 796 egz. (rok do roku spadek o 7,9 proc., spadek sprzedaży e-wydań o 5,6 proc.).

Czytaj też: Oglądalność programu "Niebezpieczne związki" w TVP Info. Nie wpuszczono Kurskiego

(MNIE, 10.06.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.