Temat: internet

Dział: INTERNET

Dodano: Czerwiec 04, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Polska po ataku hakerów na PAP wyda ponad 3 mld zł na cybertarczę

Cyberatak na PAP miał być jednym z codziennych incydentów, których jest obecnie dużo (screen: YouTube/Polska Agencja Prasowa)

Polska wyda ponad 3 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) na cybertarczę mającą zabezpieczać infrastrukturę krytyczną. To bezpośredni efekt piątkowego cyberataku na Polską Agencję Prasową. O planach poinformował minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, zapewniając, że podjęto także działania, by zabezpieczyć przestrzeń przed niedzielnymi wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Gawkowski oraz szef MSWiA, koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak wzięli w poniedziałek udział we wspólnej konferencji prasowej dotyczącej wyborów do Parlamentu Europejskiego.

"Ataki odbywają się codziennie i jest ich bardzo dużo"

"Podjęliśmy koordynacyjne próby razem z panem Siemoniakiem, aby wybory w najbliższą niedzielę były bezpieczne, aby cyberprzestrzeń, która stanowi najważniejsze pole informacji była bezpieczna" – mówił Gawkowski. Jednocześnie dodał, że od ponad miesiąca obserwowany jest "drastyczny wzrost cyberataków na Polskę".

Czytaj też: Po ataku hakerskim na serwis PAP rząd chce codziennie raportować o cyberzagrożeniach

"Dzisiaj w nocy i w niedzielę zostało zatrzymanych na terenie Polski kilka incydentów, które miały charakter ataku skoordynowanego na infrastrukturę krytyczną" – podkreślił. Według szefa MC ataki te, mające charakter krytycznych incydentów, odbywają się codziennie i jest ich bardzo dużo.

Jako przykład coraz bardziej gorącej atmosfery w świecie cyfrowym Gawkowski podał piątkowy cyberatak na PAP, w wyniku którego w serwisie pojawiła się pochodząca spoza niego depesza z nieprawdziwą treścią o rzekomej mobilizacji wojskowej w Polsce. Gawkowski podkreślił, że w tym przypadku próba dezinformacji została powstrzymana w ciągu kilku minut.

Czytaj też: Krzysztof Stanowski zapowiada debatę z prorosyjskim propagandystą. "Pogratulować pomysłu"

(MAC, 04.06.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.