Temat: konkursy i nagrody

Dział: PRASA

Dodano: Maj 30, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

PAP wraca do swojej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Gala w grudniu

Do tej pory odbyło się pięć edycji konkursu o Nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego (fot. materiały prasowe)

Polska Agencja Prasowa po ośmioletniej przerwie znów chce przyznawać Nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego. Konkurs promujący autorów najbardziej rzetelnych, obiektywnych i poprawnych warsztatowo informacji ma zostać ogłoszony w czerwcu. Finałowa gala planowana jest na początek grudnia tego roku.

Polska Agencja Prasowa Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego ustanowiła w 2010 roku. Do tej pory odbyło się pięć jej edycji, a konkurs wygaszono w 2016 roku. Byli w nim nagradzani autorzy najrzetelniejszych, najbardziej obiektywnych i poprawnych warsztatowo informacji – zarówno tekstów, jak i relacji radiowych oraz telewizyjnych, a także fotografii. 

"Chcemy ponownie wyróżnić najlepsze materiały"

Polska Agencja Prasowa ustanowiła nagrodę, by promować wartości bliskie i agencji, i patronowi wyróżnienia: obiektywizm, rzetelność oraz dociekliwość.

Czytaj też: Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego: Fernanda Melchor autorką najlepszej książki reporterskiej

Jak mówi Marek Błoński, prezes PAP, przywrócenie nagrody spotkało się z pozytywnym przyjęciem rodziny Ryszarda Kapuścińskiego, a jego córka, Rene Maisner, zgodziła się być honorową przewodniczącą kapituły nagrody.

– Chcemy ponownie wyróżnić najlepsze materiały odznaczające się wrażliwością i wnikliwym spojrzeniem na świat, które cechowało Mistrza Kapuścińskiego – najsłynniejszego PAP-owca – powiedział Marek Błoński.

Trwa opracowywanie regulaminu nagrody

O swojej rozmowie z Rene Maisner Błoński powiedział: – Mieliśmy okazję rozmawiać o wartościach, jakie stoją u podstaw naszej inicjatywy i jakie chcielibyśmy widzieć w nagradzanych materiałach. To otwartość na świat i ludzi, wrażliwość na ich problemy, empatia, a przy tym niezwykła umiejętność syntezy oraz poparta olbrzymią wiedzą zdolność wyciągania wniosków. Nie tylko opisywania faktów, ale dostrzegania w nich szerszych zjawisk i mechanizmów. To wszystko nadaje książkom Kapuścińskiego uniwersalny, ponadczasowy charakter.

Czytaj też: Do końca roku ustawa medialna będzie gotowa? Minister kultury: "Liczymy na to"

Obecnie w PAP trwa opracowywanie regulaminu nagrody, kształtowanie kapituły i przygotowania techniczne. Internetowa strona konkursowa ma być gotowa na koniec czerwca. Wtedy też zostanie ogłoszona tegoroczna edycja. Nagradzane będą materiały dziennikarskie: prasowe i internetowe, dźwiękowe, filmowe i multimedialne, a także fotografie. 

Nagroda PAP jest drugą w Polsce odwołującą się do Ryszarda Kapuścińskiego. Od 15 lat Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego przyznaje najlepszym książkom reporterskim Miasto Stołeczne Warszawa, współorganizatorem jest "Gazeta Wyborcza", a partnerem Fundacja im. Ryszarda Kapuścińskiego Herodot.

Czytaj też: Prawo komunikacji elektronicznej skierowane do Sejmu. "Nie będzie żadnych lex pilotów"

(PAR, 30.05.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.