Dział: TELEWIZJA

Dodano: Maj 20, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

TV Republika złożyła wniosek na MUX 8. Będzie kanał publicystyczno-informacyjny Republika

Telewizja Republika wniosek złożyła w piątek (screen: YouTube/Telewizja Republika)

Spółka Telewizja Republika złożyła wniosek w konkursie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o miejsce na MUX 8. 

Zgłoszenia nadawców są przyjmowane do dziś. Telewizja Republika wniosek złożyła w piątek, co relacjonowano na antenie TV Republika.

Jak przekazał nam Tomasz Sakiewicz, prezes Telewizji Republika, zgłoszony kanał to Republika i ma on profil publicystyczno-informacyjny.

Czytaj też: 10 mln zł sięga suma roszczeń za pomówienia w materiałach TVP. "Kompromitacja”

W konkursie, w którym do obsadzenia są dwa wolne miejsca, nie można startować z istniejącymi kanałami, a więc Telewizja Republika nie mogła w nim wystawić obecnej na rynku TV Republika (ta w kwietniu miała średnio 3,04 proc. udziału w grupie ogólnej 4+ wobec 0,09 proc. w kwietniu 2023 - Nielsen Media).

Nadawcom udaje się jednak później obejść tego typu utrudnienia, np. Telewizja Polsat w konkursie na MUX 1 złożyła wniosek na kanał W24, który po wygraniu konkursu przemianowała na Wydarzenia 24. W konsekwencji na nowej koncesji naziemnej nadaje już wcześniej istniejąca stacja Wydarzenia 24.

MUX 8 od początku nie był brany pod uwagę przy tzw. refarmingu, który wiązał się ze zmianą standardu naziemnego. W konsekwencji kanały dostępne na ósmym multipleksie mogą być nadal odbierane także na starszych dekoderach i telewizorach. Jednocześnie MUX 8 ma faktyczny mniejszy zasięg od innych multipleksów ogólnopolskich (nadaje w innym paśmie i w większości w innej polaryzacji niż pozostałe MUX). Obecnie Emitel, operator MUX 8, stara się w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej o zmianę rezerwacji częstotliwości multipleksu poprzez możliwość nadawania w nowym standardzie, a w konsekwencji podniesienia jakości obrazu kanałów do HD.

Stacji na MUX 8 ma być docelowo siedem. Obecnie jest ich pięć: Nowa TV (Grupa Polsat Plus), Metro (TVN Warner Bros. Discovery), Zoom TV (Grupa Kino Polska), Telewizja WP (Wirtualna Polska Media) i ViDoc TV (Red Carpet Media Group).

(MNIE, 20.05.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.