Dział: PRASA

Dodano: Marzec 15, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"Kurier Wnet" bez dotacji ministra kultury, pieniądze dla "Przekroju" i "Tygodnika Powszechnego"

Środki otrzymała m.in. Fundacja Przekrój na wsparcie wydawania rocznika "Przekrój" w 2024 roku (screen: Przekroj.org)

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz ogłosił wyniki naboru do programu "Czasopisma". Dofinansowanie otrzymało 79 wniosków na łączną kwotę ponad 6 mln zł. Dotacje będą realizowane w trybie rocznym, dwuletnim lub trzyletnim. Tym razem nie otrzymał ich m.in. "Kurier Wnet".

Środki uzyskały m.in. Dom Spotkań z Historią na wydawanie i rozwój magazynu kulturalnego "Dwutygodnik" (po 105 tys. zł w każdym roku), Fundacja Liberte! na wydawanie "Liberte!" w tym roku (75 tys. zł), Fundacja Przekrój na wsparcie wydania rocznika "Przekrój" w 2024 roku (50 tys. zł), "Tygodnik Powszechny" na bezpłatny dodatek, magazyn literacki "Książki w Tygodniku" (po 77 tys. zł w trzech latach) czy Fundacja Pismo na publikację papierowego i cyfrowego wydania miesięcznika "Pismo. Magazyn Opinii" (po 75 tys. zł przez trzy lata).

Czytaj też: Andrzej Rozenek odszedł z redakcji tygodnika "NIE". "Rozstanie definitywne"

"Przyznane w tym roku środki w ramach programu »Czasopisma« są symbolem polityki, która nikogo nie wyklucza, ale dba o poziom i rzetelność debaty, czyli o to, co w kulturze najważniejsze. Podejmując decyzje kierowałem się kilkoma kryteriami. Najważniejszym z nich było to, aby dofinansowanie otrzymały czasopisma zajmujące się kulturą i sztuką. Drugim - jakość i poziom publikacji, co oznacza, że premiowane są wydawnictwa utrzymujące poziom merytoryczny. Ostatnim ważnym kryterium było takie ukształtowanie programu, aby odzwierciedlał całe spektrum debaty publicznej w Polsce. Zadbaliśmy o równowagę w dotowaniu podmiotów" - stwierdził minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz. Jak dodał, nie będzie dotacji dla pism wyznaniowych, bo mamy świeckie państwo.

Dotacji nie uzyskały z kolei m.in. dotowane wcześniej "Kurier Wnet" zarządzany przez Krzysztofa Skowrońskiego czy Fronda PL na wydanie czasopisma internetowego "Lux".

Tutaj można znaleźć pełne wyniki naboru

Jak informowaliśmy, w zeszłym roku w ramach konkursu na dotacje dla czasopism kulturalnych ówczesne Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego obdarowało głównie tytuły związane ze środowiskami konserwatywnych katolików i nacjonalistów. Nieobecnymi na liście dotacyjnej były m.in. "Magazyn Literacki Książki", magazyn kulturalny "Dwutygodnik", "Pismo. Magazyn Opinii" czy "Przekrój".

Celem programu "Czasopisma" jest wspieranie najbardziej znaczących ogólnopolskich czasopism kulturalnych i naukowych w zakresie nauk humanistycznych.

(MNIE, 15.03.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.