Temat: technologie

Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Luty 08, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Musk płaci za pozew aktorki przeciwko Disneyowi. Usunięto ją z "The Mandalorian"

Gina Carano m.in. porównała sytuację republikanów w USA do sytuacji Żydów w czasie Holokaustu (fot. Wikimedia Commons/Gage Skidmore)

Gina Carano, aktorka występująca w serialu platformy streamingowej Disney+ "The Mandalorian", pozwała koncern Disneya i wytwórnię Lucasfilm za usunięcie jej z obsady. Powodem były wpisy w mediach społecznościowych. Pozew finansuje Elon Musk i jego platforma X.

"Żydzi byli bici na ulicach nie przez nazistowskich żołnierzy, ale przez swoich sąsiadów... nawet przez dzieci. Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że aby dojść do punktu, w którym nazistowscy żołnierze mogli z łatwością złapać tysiące Żydów, rząd najpierw sprawił, że ich sąsiedzi znienawidzili ich po prostu za to, że byli Żydami. Czym to się różni od nienawiści do kogoś za jego poglądy polityczne" - napisała na Instagramie aktorka, publikując następnie podobnej jakości posty na Twitterze.

Tuż po udostępnieniu wpisu Lucasfilm oraz ówczesna agencja Carano usunęły aktorkę z obsady serialu. Carano stwierdziła, że była też nękana przez Disneya i Lucasfilm, ponieważ nie podzielała ich punktu widzenia w kwestiach związanych z Black Lives Matter. Aktorka zwróciła też uwagę na wpisy w social mediach aktorów Pedro Pascala i Marka Hamilla, w których prezydent Donald Trump i jego zwolennicy byli porównywani do Adolfa Hitlera i nazistów. Jej zdaniem Disney miał przymykać oczy na wypowiedzi mężczyzn.

Pozew finansuje Elon Musk, który obiecał zapłacić za działania prawne na rzecz tych, którzy spotkali się z dyskryminacją ze względu na aktywność na jego platformie. Gina Carano domaga się przywrócenia jej do obsady serialu, z którego została usunięta po dwóch sezonach. Chce też, by Lucasfilm zapłacił co najmniej 75 tys. dol. odszkodowania za straty moralne.

"Na znak zaangażowania X Corp. w wolność słowa, jesteśmy dumni, że możemy zapewnić wsparcie finansowe dla pozwu Giny Carano, upoważniając ją do ubiegania się o dochodzenie swoich praw do wolności słowa w X i możliwości pracy bez zastraszania, nękania lub dyskryminacji" - napisał w oświadczeniu Joe Benarroch, szef operacji biznesowych w platformie X.

(MAC, 08.02.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.