Dział: TELEWIZJA

Dodano: Grudzień 08, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Sąd zwrócił wniosek TVP o zmianę statutu. Obrona TVP przez PiS nieudana

Wniosek TVP został złożony na niewłaściwym formularzy elektronicznym (fot. Wojciech Olkuśnik/East News)

Warszawski sąd rejestrowy zwrócił wniosek Telewizji Polskiej dotyczący zmiany statutu spółki. Chodzi o dodanie zapisu, że w przypadku postawienia jej w stan likwidacji likwidatorami będą aktualny zarząd i szef działu prawnego.

Business Insider poinformował, że wniosek TVP został złożony na niewłaściwym formularzu elektronicznym. Zarządzenie w tej sprawie sąd wydał w czwartek 7 grudnia.

W statucie TVP - jak i innych spółek mediów publicznych - miał znaleźć się następujący zapis: "W razie otwarcia likwidacji likwidatorami są wszyscy członkowie Zarządu oraz kierownik komórki organizacyjnej Spółki zajmującej się obsługą prawną. W okresie likwidacji do składania oświadczeń w imieniu Spółki wymagane jest współdziałanie dwóch likwidatorów, w tym jednego będącego członkiem ostatniego Zarządu".

O wyraźnie zgody na dokonanie zmian w statutach spółek mediów publicznych pod koniec listopada do Rady Mediów Narodowych zwrócił się ówczesny minister kultury Piotr Gliński. RMN - głosami polityków Prawa i Sprawiedliwości - przychyliła się do jego propozycji.

"Zmiana statutów jest próbą zabetonowania mediów publicznych, tak jak to robią w innych miejscach. To kolejny przykład na niepogodzenie się z wynikiem wyborów" - mówił "Presserwisowi" Marek Rutka, członek Rady Mediów Narodowych i były poseł Lewicy. "Można powiedzieć, że jest to działanie na szkodę samego ministra, ponieważ on tą decyzją ogranicza swoje kompetencje. To jest bardzo zastanawiające" - dodał.

(KOZ, 08.12.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.