Dział: PRASA

Dodano: Listopad 17, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

W poniedziałek ruszy sprzedaż wydawnictwa Marquard Media Polska

Marquard Media Polska wycofało się z rynku prasowego jesienią 2019 roku (fot. Piotr Molęcki/East News)

W poniedziałek ruszy sprzedaż wydawnictwa Marquard Media Polska – dowiedział się „Presserwis”. Odbędzie się ona w formie konkursu ofert na sprzedaż w trybie z wolnej ręki.

Jak powiedziała na, Aleksandra Strynkiewicz-Kondracka, syndyk prowadząca postępowanie upadłościowe, wydawnictwo, zatrudniające 22 osoby, przez cały okres sprzedaży będzie dalej funkcjonowało na dotychczasowych zasadach. Zarząd w spółce sprawuje syndyk.

"Zatrudnienie będzie kontynuowane"

Strynkiewicz-Kondracka: – Sprzedaż wydawnictwa nie oznacza wręczenia wypowiedzeń, sprzedawane jest przedsiębiorstwo upadłego, co za tym idzie pracownicy przejdą do nowego pracodawcy. Zatrudnienie będzie kontynuowane u inwestora, zależy nam na utrzymaniu normalnej pracy serwisów – zaznacza syndyk.

Czytaj też: Wyniki finansowe Grupy Agora w trzecim kwartale 2023. Wzrost ze sprzedaży, ale internet i prasa słabiej

Joanna Mroczkowska, dyrektorka operacyjna w wydawnictwie zapewnia również, że podobnie jak przez cały czas trwania upadłości redakcje będą funkcjonowały w ramach "business as usual". – Po ogłoszeniu informacji o sprzedaży nic nie zmieni się w codziennej pracy redakcji. Zależy nam na utrzymaniu wpływów z reklam i statystyk serwisów – zaznacza Mroczkowska.

Przypomnijmy, że Sąd Rejonowy w Warszawie ogłosił upadłość wydawnictwa Marquard Media Polska w kwietniu 2021 roku. W grudniu 2019 roku wydawnictwo złożyło wniosek o postępowanie sanacyjne, by uchronić się przed "trwałą niewypłacalnością prowadzącą do upadłości". Miesiąc wcześniej koncern zrezygnował z wydawania wszystkich swoich magazynów drukowanych, wycofał się z organizacji eventów i zwolnił 70 proc. pracowników.

Właściciel m.in. "Playboya", "Cosmopolitan", "CKM"

W portfolio wydawnictwa znajdują się serwisy Kozaczek.pl, Papilot.pl, Zeberka.pl, Supermamy.papilot.pl, CKM.pl i Autostuff.pl. Marquard Media Polska na polskim rynku obecne jest od 1992 roku. Było jednym z największych polskich wydawców prasowych. W szczytowym momencie tytuły wydawane przez grupę czytało ponad 2,4 mln osób.

Czytaj też: Marszałek Sejmu spotkał się z dziennikarzami. Rozmawiano o organizacji pracy mediów przy Wiejskiej

W różnym okresie Marquardt był właścicielem takich tytułów, jak: "Playboy", "Cosmopolitan", "CKM", "Joy", "Esquire", Harper's Bazaar", "Pani Domu", a także "Sztandar" i w latach 90. (do zamknięcia w roku 1999) i "Express Wieczorny".

Według danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy w 2019 roku (z którego końcem wydawnictwo wycofywało swoje tytuły drukowane) średnia sprzedaż ogółem "Cosmopolitan" wynosiła 27 430 egz. (o 22,7 proc. mniej, niż rok wcześniej), "Joy" – 23 362 egz. (po spadku o 29,7 proc.), a "Harper's Bazaar" – 15 567 egz. (spadek o 17,4 proc.). Z kolei wynik "Playboya" zmalał w tamtym okresie o 12,4 proc., do 20 375 egz., a "CKM" o 19,7 proc., do 13 275 egz.

Czytaj też: Nie taka czysta 300polityka.pl. Do serwisu płyną duże pieniądze ze spółek Skarbu Państwa

(MZD, 17.11.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.