Dział: PRASA

Dodano: Listopad 08, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"Sport” znika z rynku po 78 latach, 9-osobowy zespół przestanie istnieć

Dziennik "Sport" 30 listopada br. zostanie wydany po raz ostatni

Ukazujący się na Górnym Śląsku regionalny dziennik "Sport” (Gremi Media) definitywnie znika z rynku po 78 latach, ukazywał się od 1945 roku. Pracownicy redakcji dostali we wtorek trzymiesięczne wypowiedzenia. Wydawca zdecydował również o likwidacji serwisu internetowego Sportdziennik.com. - Nie spodziewaliśmy się tej decyzji. Nikt jej nie zapowiadał - mówi "Presserwisowi" ostatni naczelny gazety Andrzej Wasik. Pożegnalny numer ukaże się 30 listopada.

- We wtorek wszystkim wręczono wypowiedzenia. Zostaliśmy poinformowani, że tytuł nie jest rentowny i nie widać perspektyw poprawy tej sytuacji - informuje Wasik.

Naczelny podkreśla, że "Sport" to ostatnia gazeta sportowa w Polsce, która ukazywała codziennie - sześć razy w tygodniu (od poniedziałku do soboty). "Przegląd Sportowy" ukazuje się obecnie tylko dwa razy w tygodniu. Krakowskie "Tempo" wychodziło do roku 2005 (i jako dodatek do "PS" do roku 2011). - W ostatnich miesiącach wydania od wtorku do soboty "Sport" miał średnio 7,5 tys. nakładu przy sprzedaży 2,5-3 tys. Natomiast wydanie poniedziałkowe z wydarzeniami z weekendu osiągały średni nakład 18,7 tys. i sprzedaż ok. 7 tys. - wylicza Andrzej Wasik.

W ocenie medioznawcy dr. hab. Adama Szynola decyzja Gremi Media jest w pełni zrozumiała. - Koszt papieru wzrósł w ciągu ostatniego roku ponad dwukrotnie. A Gremi Media jako wydawca "Rzeczpospolitej" i "Parkietu” nie ma możliwości synergii contentu wytwarzanego przez "Sport”. W tym kontekście jest w znacznie gorszej sytuacji niż RAS Polska, który treści "Przeglądu Sportowego" umieszcza np. w Onecie. Na dodatek "Sport" przespał w ostatnich latach czas, w którym powinien zainwestować w serwis internetowy - dodaje Adam Szynol.

Macierzystym regionem "Sportu” był Górny Śląsk. Dziennik ukazywał się też na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku.

W reakcji na zmniejszenie w ubiegłym roku częstotliwości wydań ogólnopolskiego "Przeglądu Sportowego” (Ringier Axel Springer Polska) wydawca "Sportu” zdecydował o dystrybucji na większość Małopolski, m.in. na Kraków i Zakopane. - Niestety, mieliśmy stamtąd dużo zwrotów. Przypuszczam, że to była kropla, która przelała czarę goryczy i wydawca zdecydował o zamknięciu tytułu - mówi naczelny.

Ostatni numer ukaże się 30 listopada. Ma być to też ostatni dzień funkcjonowania serwisu Sportdziennik.com. - Dziwiliśmy się, że wydawca, rezygnując z naszego tytułu, nie pomyślał o jego sprzedaży - mówi Wasik. - Nie jesteśmy dużym zespołem. W redakcji pracuje dziewięć osób. Do tego trzeba dodać 15-20 współpracowników. Dwie osoby z redakcji były w wieku emerytalnym, więc nie zostaną z niczym. Ale inni mogą mieć problem z odnalezieniem się na rynku prasy - stwierdza naczelny.

W latach 2008-2017 wydawcą tytułu był Ringier Axel Springer Polska. Od sierpnia 2017 do grudnia 2020 firma Whizz (Grupa Murapol). Od 1 stycznia 2021 Gremi Media SA.

(JF, 08.11.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.