Dział: RADIO

Dodano: Październik 26, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

W piątek mija 20 lat od startu RMF Classic. To jedyna rozgłośnia w Polsce nadająca muzykę filmową i klasyczną

Radio RMF Classic wystartowało 20 lat temu - 27 października 2003 roku (fot. materiały prasowe)

W piątek 27 października ponadregionalne radio RMF Classic będzie obchodzić jubileusz. Z okazji urodzin na antenie zaplanowano finał Plebiscytu na Filmowy Przebój 20-lecia.

Finał plebiscytu trwać będzie przez cały dzień, nadanych zostanie 100 utworów ułożonych w ranking przez słuchaczy w internetowym głosowaniu. Będą wśród nich nagrania z najbardziej kultowych filmów i seriali - zarówno wielcy klasycy kina, ale też gwiazdy ostatnich miesięcy znane z platform streamingowych. 

Wśród gości specjalnych na antenie pojawią się m.in. Grzegorz Turnau, Marcin Wyrostek, Igor Herbut, Atanas Valkov, Reni Jusis i Kaśka Sochacka.

Z okazji urodzin trwa też Wielki Test Wiedzy o Muzyce Filmowej.

Czytaj też: TVP bez konsekwencji za promowanie polityków PiS. Szef KRRiT przyjął wyjaśnienia nadawcy

Radio RMF Classic wystartowało 27 października 2003 roku. Stacja jest jedyną rozgłośnią w Polsce nadającą muzykę filmową i klasyczną. Nadaje w 21 miastach Polski. Codziennie gromadzi ponad 0,6 mln osób, a jej udział w czasie słuchania wynosi 1,4 proc. (badanie Radio Track, III kwartał 2023 roku).

Stacja przypomina, że proponuje słuchaczom także "audycje tematyczne poświęcone kinematografii, literaturze, ekologii, lifestylowi czy sztuce", a "na antenie pojawiają się także wywiady Artura Andrusa z ludźmi kultury i sztuki »NieDoMówienia« oraz felietony filmowe »Odeon« Stanisława Janickiego – jednego z największych w Polsce znawców kina, który przez ponad 30 lat był autorem programu telewizyjnego »W starym kinie«".

Historia RMF Classic łączy się z krakowską stacją Opera FM. Opera zaczęła nadawanie w roku 1998 i prezentowała jedynie muzykę operową. Należała do koncernu medialnego Broker FM (zarządzającego wtedy RMF). 27 października 2003 zmieniono i nazwę, i format programu - powstał RMF Classic.

Na czele stacji stoi dziś Magdalena Wojewoda-Mleczko, dyrektorka RMF Classic, oraz Paweł Pawlik, dyrektor programowy.

(KOZ, 26.10.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.