Dział:

Dodano: Październik 26, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Boston Consulting Group oraz Vogue Polska prezentują ważny raport

Boston Consulting Group razem z „Vogue Polska” przygotowały raport „Beyond Boundaries: Diversity & AI in Fashion”, w którym przedstawiły, jak istotną dla branży modowej tematyką jest różnorodność i jak wiele zmienić w niej może sztuczna inteligencja.

Oktawian Zając, managing director and senior partner BCG, zwraca uwagę, że już 90 proc. firm z branży modowej stworzyło własne strategie DEI (diversity, equity and inclusion), a 67 proc. z nich postawiło przed sobą konkretne cele, które chcą osiągnąć jeszcze w tym roku. Podkreśla zarazem, że obecnie w zarządzie niespełna 40 proc. przedsiębiorstw zasiadają kobiety, a zaledwie 7 proc. firm ma w zarządzie osoby o kolorze skóry innym niż biały. – Firmy nie uwzględniają również rzeczywistego zapotrzebowania konsumentów – wyjaśnia. Jako przykład podaje, że typowa kobieta w Wielkiej Brytanii i Europie nosi rozmiar 44, ale tylko 20 proc. ubrań jest dostępnych w tym rozmiarze.

Press

Kasia Jordan-Kulczyk, wydawczyni „Vogue Polska”, dodaje, że modele sztucznej inteligencji mogą mieć gigantyczny wpływ na ruch body positivity w branży. – Wygenerowane przez sztuczną inteligencję awatary modeli cyfrowych odpowiadają różnym typom sylwetek kreowanych na podstawie danych pochodzących z wcześniejszych pomiarów, dzięki temu wkluczają do dialogu z marką szersze grono klientów i umożliwiają im lepsze dopasowanie produktów.

Z raportu dowiadujemy się, że 86 proc. analizowanych przez nas firm opublikowało konkretne strategie ukierunkowane na różnorodność, równość i inkluzywność. To wzrost o 35 proc. w stosunku do 2022 roku, który pozwolił branży modowej stać się liderką w tematyce DEI. Dla porównania, w branży uroda firmy tworzące tego typu strategie stanowią 76 proc., w handlu detalicznym 79 proc., a w branży grocery 77 proc.

Press

Oktawian Zając, Managing Partner BCG

Jedną z firm działających w temacie DEI jest marka Lululemons, która powołała dział IDEA. Dr Gus Bussman, IDEA business partner EMEA, wyjaśnia, że celem departamentu jest poszerzanie spektrum działalności odzwierciedlającej kulturę inkluzywności, w której różnorodność jest celebrowaną normą.

Na potrzeby raportu BCG i „Vogue Polska” przeanalizował 353 teksty, w tym 218 biosy oraz 135 notatek prasowych prezentujące 254 liderów z 28 firm. Przygotowane zostały dwie grupy przymiotników, aby porównać, jakim językiem opisuje się mężczyzn i kobiety. Ogólnie wykorzystywany język został określony jako neutralny, bez różnic w tym, jak pisano o osobach różnych płci. Jednak zauważono widoczne różnice w rolach piastowanych przez kobiety i mężczyzn.

Podczas gdy kobiety piastują 40 proc. stanowisk kierowniczych w branży modowej, są niedostatecznie reprezentowane na samej górze. Jedynie 30 proc. pełni funkcję dyrektorek generalnych i 10 proc. pracuje jako przewodniczące zarządów. Proporcjonalnie więcej mężczyzn nadzoruje finanse i operacje (odpowiednio 77 i 63 proc. takich ról). Więcej kobiet zajmuje stanowiska kierownicze w marketingu i sprzedaży (85 i 83 proc.). Wśród osób piastujących stanowisko kierownicze w HR czy tzw. people roles nie znalazł się natomiast żaden mężczyzna.

Press

W raporcie zwrócono uwagę na problemy związane z oferowanymi rozmiarami. Obecnie dwie trzecie klientów uważa, że mają problem ze znalezieniem ubrań w swoim rozmiarze. Badanie ofert internetowych zawierających podstawowe produkty odzieżowe, takie jak T-shirty, dżinsy i płaszcze, wykazało, że 33 proc. marek nie posiada oferty w rozmiarze większym niż XXL.

To zaskakujący wynik, biorąc pod uwagę rosnący wskaźnik otyłości w krajach rozwijających się – 42 proc. dorosłych sklasyfikowano jako osoby z nadwagą. Tylko 53 proc. analizowanych marek oferuje opcje dopasowania do sylwetki jak krągłe lub drobne, które odpowiadają różnorodności ciała.

Badania wskazują, że takie oferty posiadają przede wszystkim marki Mainstreet i Sportswear (86 i 71 proc.). W segmencie ubrań luksusowych zaledwie 6 proc. firm oferuje różnorodne opcje dopasowania do sylwetki.

Raport „Beyond Boundaries: Diversity & AI in Fashion” miał premierę w trakcie konferencji „Business Fashion Environment Summit 2023”, która odbyła się w warszawskim muzeum Polin. W trakcie konferencji Yasmin Keats, executive director of Open Style Lab, oraz Helya Mohammadian, założycielka i prezeska Slick Chicks, poruszyły również temat niedostępności ubrań dla osób z niepełnosprawnościami.

Press

Yasmin Keats: – Najważniejsze w zrozumieniu potrzeby tworzenia ubrań dla osób z niepełnosprawnościami jest uświadomienie sobie, że każdy z nas będzie się z nimi mierzył. Nieważne czy przez choroby, czy po prostu przez starzenie się.

Luis Pisano, dziennikarz modowy, dodaje, że ozn (osoby z niepełnosprawnościami), czy to fizyczną czy psychiczną, są jedną z najmniej reprezentowanych grup w świecie mody. – Firmy niechętnie pokazują osoby z niepełnosprawnościami na pierwszym planie, ponieważ nie pasują do obrazu doskonałości, który marki lubią nam sprzedawać – stwierdza.

Według raportu „Vogue Polska” jednym z kluczy do poprawienia tej sytuacji jest wykorzystywanie sztucznej inteligencji, która może generować inkluzywne modele osób promujących ubrania. W trakcie warszawskiej konferencji Michael Musandu, założyciel spółki Lalaland, która specjalizuje się w tworzeniu modeli AI, podkreślił, że wykorzystywanie AI nie tylko pozwala na przedstawienie każdego rodzaju modela markom, ale daje wielkie możliwości początkującym markom. – Firmy, których nie stać na profesjonalne sesje zdjęciowe, mogą przygotować działania promocyjne na podstawie modeli najlepiej reprezentujących ich klientów – stwierdził.

Press

Pełny raport BCG i „Vogue Polska” znajduje się na stronie Vogue.pl/a/report-vogue-polska-x-bcg-edition-2023-beyond-boundaries-diversity-ai-in-fashion.

Na potrzeby raportu przeprowadzono badania w 56 czołowych firmach modowych, które były pytane na cztery główne tematy: zarządzanie, perspektywa klienta, marketing oraz rekrutacja. (KAP)

(26.10.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.