Dział: TELEWIZJA

Dodano: Październik 02, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

18. minuta w TVP, 22 tweety Polska Press. Media rządowe o marszu opozycji i konwencji PiS

W tzw. forszpanie czytanym przez prowadzącą wydanie Danutę Holecką o Marszu Miliona Serc, w którym w Warszawie szło 700 tys. - 1 mln ludzi nie wspomniano ani słowem. Program przygotowali Przemysław Wenerski, Edyta Suchacka i Danuta Holecka (fot. archiwum)

Dopiero w 18. minucie niedzielnych „Wiadomości” TVP poinformowano o najliczniejszej od lat manifestacji politycznej – opozycyjnym Marszu Miliona Serc w Warszawie. Był to ósmy materiał w wydaniu, wcześniej Danuta Holecka zapowiadała informacje m.in. o bezpieczeństwie w Szwecji, ataku bombowym w Turcji oraz Paradzie Pułaskiego w Nowym Jorku. Czołówką „Wiadomości” była konwencja PiS w Katowicach. Niedzielne wydanie „Wiadomości” przygotowali: Przemysław Wenerski, Edyta Suchacka i Danuta Holecka.

W niedzielę główne telewizje w swoich kanałach i programach informacyjnych skupiły się na relacjonowaniu najważniejszych - ich zdaniem - wydarzeń politycznych, które odbywały się tego samego dnia, mniej więcej o tej samej porze. W Telewizji Polskiej była to konwencja Prawa i Sprawiedliwości w Katowicach, a w TVN 24 – Marsz Miliona Serc zorganizowany przez Koalicję Obywatelską w Warszawie.

Telewizje informacyjne

TVN 24 z powodu relacjonowania Marszu Miliona Serc naruszył zwykłą niedzielną ramówkę. Po programie „Kawa na ławę” stacja nie nadała niedzielnej audycji „Loża prasowa”, która zwykle rozpoczyna się o 11.55 – wydanie specjalne programu zostało wyemitowane o godz. 18.

News Presserwisu: Jakub Wątor odchodzi z serwisu Spider’s Web. Ma przejść do Grupy Iberion

Relacja z marszu w TVN 24 rozpoczęła się przed południem, realizatorzy w szerokich kadrach pokazywali wypełnione ludźmi ulice w centrum Warszawy. Reporterzy pracowali w okolicach Ronda Dmowskiego, skąd marsz ruszył, szli razem z uczestnikami i nadawali też relacje z Ronda Radosława, gdzie zaplanowany był koniec trasy.

Gdy przez Warszawę przechodził Marsz Miliona Serc, w katowickim Spodku odbywała się konwencja PiS. TVN 24 nie nadawał bezpośrednich relacji z tego wydarzenia. Jednak ekipa TVN w okolicach Spodka przygotowywała materiał. Marzanna Zielińska z „Faktów” chciała porozmawiać z ludźmi, którzy próbowali dostać się do katowickiego Spodka. „Won”, „Do Warszawy na marsz pustych serc i pustych łbów”, „Błaznów z ludzi robicie” – wykrzykiwano w stronę ekipy TVN.

Stacja TVP Info skoncentrowała się wyłącznie na relacji z niedzielnej konwencji PiS w katowickim Spodku. Warszawski marsz Koalicji Obywatelskiej już trwał, natomiast konwencja PiS się opóźniała. Mimo to publiczny kanał informacyjny serwował zupełnie inne newsy: głównie o polityce migracyjnej Unii Europejskiej.

Jeśli już kanał TVP Info zainteresował się marszem w Warszawie, to tylko przez pryzmat kobiety z Krakowa, która udzieliła Radiu Tok FM wywiadu, w którym poskarżyła się, że nie została zaproszona na marsz (to ona w kwietniu br. po zażyciu tabletki poronnej pojechała do szpitala, a tam przesłuchano ją i zrewidowano; PO w lipcu stanowczo sprzeciwiła się takiemu działaniu policji i zapowiedziała marsz). Rządowy kanał wspominał o marszu także na pasku, sugerując, że impreza opozycji jest frekwencyjną porażką – podawano, że na Rondzie Dmowskiego jest 60 tys. ludzi, a na całej trasie marszu 100 tys.

Serwis internetowy TVP.info pochwalił się natomiast, że reporter serwisu robił materiał wśród uczestników ”wiecu Tuska”, a potem skarżył się, że „zebrani (…) nie chcieli rozmawiać o programie Koalicji Obywatelskiej”.

"Wiadomości" i "Fakty"

Wieczorem główne wydanie „Faktów” TVN rozpoczęło się od relacji z marszu, "w którym szli starzy i młodzi”. Podkreślono, że gdy Tusk przemawiał w finale marszu, na Rondzie Dmowskiego byli jeszcze ludzie, którzy dopiero rozpoczynali drogę w stronę Ronda Radosława, gdzie kończyła się trasa marszu. Drugi materiał „Fakty” poświęciły konwencji PiS. Pokazano uczestników konwencji, którzy wyzywali korespondentkę TVN. Konwencję PiS porównano z Marszem Miliona Serc. „Zderzenie dwóch światów” – mówiła autorka materiału.

  • Wieczorne wydanie „Wiadomości” TVP o 19.30 zaczęto entuzjastyczną relacją z konwencji PiS w katowickim Spodku autorstwa Piotra Pawelca. W tzw. forszpanie czytanym przez prowadzącą wydanie Danutę Holecką o Marszu Miliona Serc, w którym w Warszawie szło (według różnych szacunków) 700 tys. - 1 mln ludzi, nie wspomniano ani słowem.
  • Drugi materiał autorstwa Dominika Cierpioła dotyczył bezpieczeństwa Polski. Jednak tutaj cytowano przemawiających w Spodku polityków władzy: Dominika Tarczyńskiego, Beatę Szydło i Elżbietę Witek.
  • Trzeci materiał – znowu konwencja PiS. Niby o braku paliw na Orlenie - których nie brakuje, ale opozycja trzyma kciuki, żeby tak było (tak twierdzą „Wiadomości”) – a tutaj znowu przemówienie Kaczyńskiego ze Spodka. Autor: Damian Diaz.
  • Czwarta informacja to dzieło Kamila Trzaski - znowu o polityce PiS, który sprzeciwia się presji migracyjnej w kontrze do poczynań Unii Europejskiej.
  • W piątym materiale wysłany do Sztokholmu Dawid Helsner opowiedział widzom „Wiadomości” o niebezpiecznej Szwecji – niebezpiecznej, bo przedmieściami rządzą gangi migrantów.
  • Kolejny materiał był przeglądem wydarzeń z zagranicy, rozpoczęty zapowiedzią informacji o ataku bombowym w Turcji.
  • Siódma informacja dotyczyła Parady Pułaskiego, jaka odbywała się w Nowym Jorku z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy – pierwszy raz w historii, Duda szukał bowiem w USA przedwyborczego poparcia.
  • O marszu opozycji poinformowano w ósmym materiale wydania. Danuta Holecka zastrzegła na początku, że to „marsz miliona serc, ale miliona tylko z nazwy, bo według policji uczestników było dziesięć razy mniej”. Potem autorka Małgorzata Gałka przedstawiła plon swoich rozmów z uczestnikami marszu, którzy nerwowo reagowali na kostkę TVP, nie brakowało więc wulgaryzmów. Tu pojawił się też Adrian Borecki, który swoim zwyczajem krążył wśród maszerujących.
  • Temat zakończył następny felietonik opatrzony paskiem „Człowiek Berlina w Warszawie” dotyczący tekstu w „Der Spiegel”. Reporter "Wiadomości” pomstował, że pisano o „dobrym Tusku” i „złym Kaczyńskim”.

Portale Polska Press (Orlen)

Portale Polska Press należące do Orlenu cały dzień relacjonowały konwencję PiS. W kluczowym momencie strona główna serwisu I.pl – oprócz streamu ze Spodka – zamieściła pięć kolejnych informacji tylko na temat wydarzenia w Spodku. Każdy materiał oddzielnie omawiał kolejno następujące wystąpienia polityków. Marsz Koalicji Obywatelskiej do wieczora kwitowany był natomiast tekstami o tytułach w stylu: „Politycy PiS o marszu Tuska. Spacerek oszukanych serc” albo „Ile osób na marszu Tuska. Do miliona brakuje bardzo dużo”. Twitterowe konto ukazującego się w Katowicach orlenowskiego „Dziennika Zachodniego” (Polska Press) wszystkie 22 tweety w niedzielę poświęciło imprezie Prawa i Sprawiedliwości.

Zagraniczne media

Zagraniczne media przy okazji Marszu Miliona Serc pisały o sytuacji politycznej w Polsce. „Polska opozycja ma nadzieję, że wielki wiec w Warszawie wpłynie na wynik wyborów” – wybił w nagłówku „The Guardian”. Brytyjski dziennik wymieniał też przeszkody, przed jakimi stoi lider KO Donald Tusk: „brak jedności w szeregach opozycji” i „zaciekła kampania rządowa”, w której jest przedstawiany jako „niepatriotyczna niemiecka marionetka”.

Amerykańska agencja informacyjna Agencja Associated Press zwróciła uwagę, że „lider polskiej opozycji Donald Tusk stoi w obliczu trudnej walki o zdobycie nowych serc w swoich wysiłkach zmierzających do obalenia nacjonalistyczno-konserwatywnego rządu”.

Natomiast francuski dziennik „Le Monde” pisał, że liderzy polskiej opozycji mają nadzieję, iż marsz w Warszawie „będzie największą demonstracją polityczną od upadku komunizmu”.

(MAT, MAK, 02.10.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.