Dział: PRASA

Dodano: Październik 02, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

„Rzeczpospolita” na pozycji lidera w rankingu cytowań IMM. „Press” w czołówce kategorii

W zestawieniu 15 najczęściej cytowanych tytułów mediowych w sierpniu największy udział ma prasa i stacje telewizyjne (fot. IMM)

W sierpniu dziennik „Rzeczpospolita” ponownie zajął pierwsze miejsce w zestawieniu Instytutu Monitorowania Mediów najczęściej cytowanych mediów w Polsce. Dziennik ten odnotował ponad 3,1 tys. cytowań w mediach. Na drugim miejscu znalazła się Wirtualna Polska z liczbą blisko 3 tys. odwołań w innych tytułach, a trzecią pozycję zajmuje RMF FM, które cytowano 2,8 tys. razy.

W zestawieniu 15 najczęściej cytowanych tytułów mediowych w sierpniu największy udział - po 33 proc. - mają: prasa („Rzeczpospolita”, „Gazeta Wyborcza”, „Super Express”, „Fakt”, „Dziennik Gazeta Prawna”) i stacje telewizyjne (TVN 24, TVP Info, Polsat News, TVN i TVP 1). Portale zajęły 20 proc. udziału w rankingu (Wirtualna Polska, Onet, Interia). Najmniejszy udział w podziale na typ mediów, bo zaledwie 13 proc., mają stacje radiowe RMF RMF i Radio Zet.

Polecamy: "Do końca uprawiać zawód, grając fair" - mówi nam Mirosław Żukowski, legendarny dziennikarz sportowy

Największy awans w rankingu – o 10 miejsc – odnotował „Dziennik Gazeta Prawna”. Redakcja w sierpniu przeprowadziła między innymi wywiad z członkiem Rady Polityki Pieniężnej Ludwikiem Koteckim, w którym potwierdził on, że w perspektywie luźnej polityki fiskalnej rządu nie będzie możliwe obniżenie stóp procentowych.

Na pierwszym miejscu zestawienia tytułów prasowych, podobnie jak w rankingu ogólnym, znalazła się „Rzeczpospolita” – w sierpniu cytowana ponad 3,1 tys. razy. Na drugie miejsce z wynikiem 2,7 tys. wzmianek awansowała „Gazeta Wyborcza”. Na trzecim miejscu jest „Fakt”, cytowany w sierpniu blisko 2,3 tys. razy. W zestawieniu tytułów prasowych największy awans, aż o osiemnaście miejsc, odnotował tygodnik „Sieci” (308 wzmianek). Na jego łamach opublikowano wywiad z prezydentem Andrzejem Dudą, w którym zapowiedział on między innymi plany stworzenia nowego systemu dowodzenia armią.

Wśród tygodników i dwutygodników pierwsze miejsce zajął „Wprost” z liczbą 341 wzmianek. Drugie miejsce ex aquo należy do „Sieci” i „Vivy” (po 308 cytowań). Na trzeciej pozycji znalazł się tygodnik „Do Rzeczy” z 273 powołaniami w mediach. Kolejne miejsce zajęła „Polityka”, która uzyskała 154 wzmianki. „Newsweek Polska” cytowany był 144 razy (piąte miejsce).

Magazyn „Press” z wynikiem 104 cytowań uplasował się na trzecim miejscu w kategorii najczęściej cytowanych miesięczników i dwumiesięczników. Na dwóch pierwszych miejscach znalazły się: „Forbes” (170 cytowań) i „Twój Styl” 128 cytowań. Do zestawienia w tej kategorii zakwalifikowały się też: „Zwierciadło” (92 cytowania) i „Perspektywy” (29 cytowań).

Pierwsze miejsce wśród stacji telewizyjnych utrzymał TVN 24 z wynikiem ponad 2,7 tys. powołań w innych mediach. Druga pozycja należy do stacji Polsat News, wzmiankowanej o 28 razy mniej niż TVN 24. Na trzeciej pozycji, z awansem o jedno miejsce, znalazł się kanał TVP Info - prawie 2 tys. wzmianek.

RMF FM z wynikiem ponad 2,8 tys. odniesień w innych mediach zagwarantował sobie pierwsze miejsce w zestawieniu najczęściej cytowanych stacji radiowych. Na drugiej pozycji znalazło się Radio Zet, wzmiankowane ponad 2 tys. razy. Na trzecim miejscu, po awansie o trzy pozycje, znalazło się Tok FM, z wynikiem 683 cytowań. Widoczny wzrost stacja odnotowała już na początku miesiąca, kiedy na antenie wypowiedział się były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, który skomentował naruszenie przestrzeni powietrznej naszego kraju przez białoruskie śmigłowce. Do zestawienia zakwalifikowały się również regionalne rozgłośnie Radio Plus (161 wzmianek), Radio Gdańsk (111 odniesień) i Radio Szczecin (78 cytowań).

Pierwsze miejsce w rankingu portali internetowych utrzymała Wirtualna Polska (blisko 3 tys. cytowań). Na drugą pozycję awansował Onet z ponad 2,6 tys. cytowań.

Analizę częstotliwości cytowań poszczególnych mediów przez inne media przeprowadzono na podstawie 48 864 przekazów pochodzących z monitoringu prasy, radia i telewizji oraz portali internetowych, w których pojawiały się cytowania ze wskazaniem nazwy mediów prasowych, serwisów internetowych, stacji radiowych i telewizyjnych lub tytuły ich programów. Badanie dotyczy okresu 1-31 sierpnia 2023 roku.

(MAK, 02.10.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.