Temat: internet

Dział: INTERNET

Dodano: Wrzesień 26, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Ukrayina.pl z kilkunastoosobowym zespołem. Na czele serwisu Alina Makarczuk

Alina Makarczuk jest dziennikarką ukraińskiego pochodzenia, która przez lata była związana z polskimi rozgłośniami radiowymi, a po wybuchu wojny wspólnie z Grupą ZPR współtworzyła radio Z Wami FM dla ukraińskich uchodźców w Polsce (fot. materiały prasowe)

Ukrayina.pl to serwis, który powstał z inicjatywy zespołu portalu Gazeta.pl. Obecnie jest najpopularniejszym medium prowadzonym w języku ukraińskim w Polsce.

Jego szefową jest Alina Makarczuk, która zbudowała kilkunastoosobowy zespół redaktorów, reporterów i wydawców współtworzących stronę odwiedzaną średnio przez 2,5 mln użytkowników miesięcznie (dane własne wydawcy). W początkowym okresie naczelną była Uliana Vitiuk, szefowa lwowskiego "Ekspresu", z którym Gazeta.pl rozkręcała serwis. Ukrayina.pl to jedyna duża platforma działająca w polskim internecie od początku konfliktu, zatrudniająca dziennikarki i dziennikarzy zarówno z Polski, jak i z Ukrainy.

Makarczuk: "Przed nami sporo wyzwań"

Serwis powstał w marcu 2022 roku z inicjatywy zespołu Gazeta.pl. Od początku publikuje teksty prawie wyłącznie w języku ukraińskim, poświęcone zarówno sytuacji w ogarniętym wojną kraju, jak i zagadnieniom dotyczącym życia Ukraińców i Ukrainek w Polsce. Od momentu powstania do teraz zespół liczy kilkanaście osób.

Czytaj też: Zdaniem ekspertów debiutujący serwis Sestry.eu nie miał udanego startu

Ukrayina.pl jest adresowana zarówno do czytelników ukraińskich, jak i polskich. Według danych Mediapanelu miesięcznie serwis odwiedza średnio ok. 0,5 mln polskich użytkowników (RU, dane za czerwiec-sierpień 2023). Z kolei główną grupę jego odbiorców stanowią Ukraińcy – w ciągu ostatnich trzech miesięcy serwis odwiedzało ich średnio 2 mln. Najwięcej użytkowników Ukrayina.pl przebywa w Kijowie, Odessie, Warszawie, Dnieprze i Lwowie. Od początku br. do sierpnia wykonali oni łącznie przeszło 52 mln odsłon.

– Udało nam się stworzyć niepowtarzalny zespół polsko-ukraińskich dziennikarzy, ale przed nami stoi sporo wyzwań. Podczas wojny, także tej informacyjnej, na dziennikarzach spoczywa wielka odpowiedzialność, by rzetelnie informować o tym, co się wokół dzieje. Jako jedyny w Polsce serwis jesteśmy naprawdę widoczni i obecni na rynku ukraińskim, gdzie budujemy markę dziennikarstwa niezależnego od jakiejkolwiek władzy. Publikujemy również coraz więcej treści w języku polskim, tworząc tym samym most informacyjny pomiędzy naszymi krajami. To nasza misja – mówi Alina Makarczuk, szefowa serwisu Ukrayina.pl.

Alina Makarczuk jest dziennikarką ukraińskiego pochodzenia, która przez lata była związana z polskimi rozgłośniami radiowymi, a po wybuchu wojny wspólnie z Grupą ZPR współtworzyła radio Z Wami FM dla ukraińskich uchodźców w Polsce. Od marca 2022 przygotowuje też materiały o wojnie w Ukrainie dla stacji TVN 24. Od maja br. w roli dyrektorki ds. partnerstw Ukrayina.pl odpowiada za rozwój serwisu zgodnie z jego strategią zasięgową i biznesową, a od sierpnia br. jako szefowa Ukrayina.pl kieruje również redakcją serwisu.

Teksty w dwóch językach

Dla Ukrayina.pl piszą ukraińscy dziennikarze i dziennikarki, pracujący z Kijowa i Warszawy. Wydawcą strony głównej Ukrayina.pl jest Ołeh Biłecki, od ponad 15 lat związany z ukraińskimi rozgłośniami radiowymi i telewizją. Od stycznia br. jest prowadzącym w wojennej telewizji informacyjnej Ukrainy "Maraton Jedynych Wiadomości".

Czytaj też: Bianka Zalewska z TVN odznaczona przez prezydenta Zełenskiego za wsparcie dla Ukrainy

W roli wydawczyń serwisu pracują Sylwia Preiss, która zdobywała doświadczenie dziennikarskie w Agorze, Polskim Radiu i w Wirtualnej Polsce oraz specjalizująca się w tematyce międzynarodowej Anastazja Svitlevska, wcześniej reporterka polityczna w agencjach informacyjnych RBK-Ukraina i UNIAN. Redaktorami Ukrayina.pl są: Anhelina Shorohova, Andrij Khomenko, Svitlana Kucherenko, Kyryło Voronko, Alona Chernetska, Eugeniusz Diaczkow, Alina Vasylchenko i Vladyslav Yatsenko. W roli reporterki pracuje Marta Radio. Redakcję Ukrayina.pl wspierają również Żenia Bespalyi jako specjalista ds. mediów społecznościowych, Eugeniusz Horodziejczyk – specjalista ds. SEO oraz Krzysztof Beniowski – dyrektor ds. sprzedaży.

Redakcja Ukrayina.pl przygotowuje autorskie teksty w dwóch językach, które publikowane są zarówno na Ukrayina.pl, jak i na Gazeta.pl.

Serwis na stałe współpracuje z Polsko-Ukraińską Izbą Gospodarczą, a wcześniej również m.in. z Parlamentem Europejskim i ONZ.

Czytaj też: "Moja pierwsza wojna". Rozmowa z Mateuszem Lachowskim, do niedawna reporterem wojennym Polsat News

(MAC, 26.09.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.