Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Sierpień 08, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Podrzeszowska gmina bezprawnie wykorzystała logo „Tygodnika Podhalańskiego”

Podrzeszowska jednodniówka bezprawnie wykorzystała logo "Tygodnika Podhalańskiego" (fot. Jerzy Jurecki)

Gminne Centrum Kultury Świlcza z siedzibą w Trzcianie bezprawnie wykorzystało winietę "Tygodnika Podhalańskiego" w jednodniówce wydanej z okazji imprezy folklorystycznej.

Adam Majka, dyrektor centrum kultury, nie zdawał sobie sprawy, że wykorzystując chroniony prawem znak, czyli winietę "Tygodnika Podhalańskiego", łamie prawo. – To był nieprzemyślany temat. Nie przyszło nam do głowy, że możemy zrobić coś źle – przyznaje Majka w rozmowie z "Presserwisem".

Jerzy Jurecki nie pójdzie do sądu

Świlcza wydała w połowie lipca tego roku "Tygodnik Niby Podhalański" z dopiskiem: "(Ale jednak w gminie Świlcza)", wykorzystując winietę lokalnego tygodnika wydawanego na Podhalu. – Organizujemy przegląd kultur z całej Polski. W tym roku było Podhale, a ponieważ jeżdżąc tam kojarzyłem "Tygodnik Podhalański", który mi się bardzo podobał, chcieliśmy nawiązać do niego w jednodniówce – tłumaczy Adam Majka.

Czytaj też: Paweł Warot z IPN został szefem TVP 3 Olsztyn. "Głosił radykalne poglądy"

Wydawca "TP" Jerzy Jurecki początkowo zastanawiał się nad skierowaniem sprawy do sądu. – Może powinni zapłacić za użycie logo i złamanie prawa, bo to produkt chroniony – mówił w rozmowie z "Presserwisem". Ostatecznie jednak z sądu zrezygnował, a gminie Świlcza zaproponował prenumeratę. Gmina przez rok będzie abonować "TP" w liczbie 10 egz. co tydzień. Na stronach internetowych gminy i jej centrum kultury pojawią się też bezterminowo linki do strony tygodnika – 24tp.pl.

Press

Adam Majka, dyrektor centrum kultury, nie zdawał sobie sprawy, że wykorzystując winietę "Tygodnika Podhalańskiego" łamie prawo (fot. Jerzy Jurecki)

W ubiegłym roku dyrektor Majka organizował podobną imprezę, poświęconą folklorowi warszawskiemu. Wtedy do jego reklamy użył tytułu "Kurier Warszawski", czyli... najstarszego istniejącego dziś na rynku ilustrowanego magazynu poświęconego sprawom stolicy, redagowanego przez dziennikarzy varsavianistów i naukowców. Jednodniowe wydawnictwo ukazało się w Świlczy również bez konsultacji z wydawcą "Kuriera Warszawskiego".

Czytaj też: Organizatorzy Fest Festivalu popełnili przestępstwo, sprzedając bilety – uważa prawnik

(PAR, 08.08.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.