Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Lipiec 03, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"Wiener Zeitung" wydał ostatni numer. Koniec najstarszej gazety codziennej na świecie

"320 lat, 12 prezydentów, 10 cesarzy, 2 republiki, 1 gazeta" - głosiła ostatnia strona tytułowa drukowanego wydania

"Wiener Zeitung" z siedzibą w Wiedniu – uważana za najstarszą gazetę na świecie – w piątek wydała swój ostatni numer. To koniec historii rozpoczętej prawie 320 lat temu, dokładnie 8 sierpnia 1703 roku.

Gazeta wydana po raz pierwszy pod nazwą "Wiennerisches Diarium" głosiła, że zamierza przedstawiać rzeczywistość taką, jaka jest, bez upiększania czy koloryzowania. Jak pisano – "bez oratorskiego lub poetyckiego połysku". Pod obecną nazwą zaczęła się ukazywać od roku 1780. W 1812 została oficjalną gazeta rządową.

"320 lat, 12 prezydentów, 10 cesarzy, 2 republiki, 1 gazeta" – napisano na ostatniej stronie tytułowej drukowanego wydania.

Czytaj też: Prigożin zamknął swoje imperium medialne i oficjalnie ma przebywać na Białorusi

"Wiener Zeitung", tytuł będący własnością rządu austriackiego, ale niezależny pod względem redakcyjnym, odnotował gwałtowny spadek przychodów po tym, jak niedawno wprowadzone prawo spowodowało niekorzystne zmiany dla publikacji wychodzących w druku.

Gazeta w ostatnim czasie została zmuszona do redukcji 63 etatów, zmniejszenia liczby pracowników o prawie dwie trzecie – do 20. Będzie jednak nadal działać online, planuje raz w miesiącu wydanie drukowane.

W ostatnim wydaniu dziennika gazeta przeprowadziła wywiad z jednym z najsłynniejszych austriackich towarów eksportowych: aktorem, który został politykiem – Arnoldem Schwarzeneggerem. Ubolewano, że w przeciwieństwie do słynnego "Terminatora" słynnej frazy z jego filmów "I'll be back ("Wrócę") nie może uczynić swoim mottem na przyszłość.

Czytaj też: Nowy "Press": Żukowski i fair play, także Engelking, Smoleński, Bok i Wattpad

(MAC, 03.07.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.