Dział: PRASA

Dodano: Czerwiec 27, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Zarząd Polskiej Agencji Prasowej jednoosobowy. Prezesem nadal Wojciech Surmacz

Wojciech Surmacz kieruje PAP od początku 2018 roku (fot. Jakub Kamiński/East News)

Rada Mediów Narodowych powołała we wtorek Wojciecha Surmacza na kolejną kadencję prezesa Polskiej Agencji Prasowej. Zarząd PAP będzie jednoosobowy.

Czteroletnia kadencja obecnego zarządu PAP - prezesa Wojciecha Surmacza i Łukasza Świerżewskiego upłynęła, a ich mandat wygasa z dniem zatwierdzenia sprawozdania finansowego agencji za 2022 rok. Podczas wtorkowego posiedzenia RMN zajmowała się powołaniem władz PAP na kolejną kadencję, ale zdecydowano, że zarząd będzie jednoosobowy. To oznacza, że nie będzie w nim już Świerzewskiego.

Wojciech Surmacz, który kieruje agencją od stycznia 2018 roku, był jedynym kandydatem na prezesa PAP. Zgłosił go przewodniczący Rady Krzysztof Czabański. Za kandydaturą Surmacza głosowali politycy Prawa i Sprawiedliwości: Joanna Lichocka, Piotr Babinetz i Krzysztof Czabański, a także Marek Rutka z klubu parlamentarnego Lewicy. Przeciwko był jedynie Robert Kwiatkowski z koła parlamentarnego Lewicy Demokratycznej. 

Przed pracą w PAP Surmacz - od maja 2017 roku - był wicedyrektorem Programu III Polskiego Radia. Wcześniej, od listopada 2016 roku, kierował naczelną redakcją gospodarczą Polskiego Radia. W latach 2014-2016 był redaktorem naczelnym "Gazety Bankowej" i serwisu wGospodarce.pl (oba media należą do Fratrii). Przez trzy lata pracował jako dziennikarz w miesięczniku "Forbes" (Ringier Axel Springer Polska). Jest autorem głośnego tekstu "Kadisz za milion dolarów" opublikowanego w tym magazynie w 2013 roku. W latach 2007–2011 Surmacz był dziennikarzem tygodnika "Newsweek Polska" (Ringier Axel Springer Polska), a od 1998 do 2007 roku pracował w dzienniku "Puls Biznesu" (Bonnier Business Polska).

Wojciech Surmacz był jednym z bohaterów maili, które wyciekły ze skrzynki ministra Michała Dworczyka, a które ujawnił serwis Poufnarozmowa.com. Premier Mateusz Morawiecki prosił szefa PAP o znalezienie "sprytnego dziennikarza", który przeprowadzi wywiad z tezą z prezydentem Andrzejem Dudą. Z kolei Andrzej Pawluszek, ówczesny sekretarz premiera, sugerował załatwienie u Surmacza kolejnego korzystnego dla rządu wywiadu. Dodawał, że "łatwo to załatwić".

Podczas wtorkowego posiedzenia RMN powołała również Grzegorza Bonka (związany z jedną ze spółek PKP) w skład rady nadzorczej Radia Gdańsk i Zbigniewa Żujewskiego (dyrektor oddziału regionalnego Agencji Mienia Wojskowego w Olsztynie) do rady nadzorczej Radia Olsztyn.

(KOZ, 27.06.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.