Dział: PRASA

Dodano: Czerwiec 07, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Ziobro obiecuje zniesienie art. 212. Spokojnie - robi to co cztery lata i nic

Zbigniew Ziobro, licząc na przychylność dziennikarzy, znów wraca do pomysłu zniesienia art. 212. Na zapowiedziach się kończy (fot. Piotr Molęcki/East News)

Zbigniew Ziobro zapowiedział w czasie spotkania z dziennikarzami i użytkownikami Twittera, że Suwerenna Polska przygotowała projekt ustawy likwidujący art. 212 Kodeksu karnego. To samo zapowiadał cztery lata temu i nic w tej sprawie dotąd się nie wydarzyło. To ewidentny element rozpoczynającej się powoli kampanii wyborczej.

Tweet-up Solidarnej Polski otworzyło wystąpienie Zbigniewa Ziobry. - Spotykamy się dzisiaj, by zasygnalizować ważną inicjatywę związaną z wolnością. Suwerenna Polska to suwerenność, bezpieczeństwo, ale to też wolność. A wolność ludziom mediów zwykle kojarzy się z wolnością słowa i jedyna presja, jaka winna oddziaływać na codzienną pracę dziennikarzy to presja czasu, a nie presja prawa karnego i perspektywa więzienia - zapowiedział minister sprawiedliwości i lider Suwerennej Polski.

Czytaj też: Znów wygrana Jakuba Dymka w sądzie po fałszywych oskarżenia o gwałt. Przeprosiny m.in. w Krytyce Politycznej

Podkreślił, że postulat likwidacji art. 212 był wielokrotnie podnoszony przez środowiska dziennikarskie. - To dobry czas, żeby wyjść naprzeciw tym postulatom. Newsem dzisiejszego spotkania jest projekt ustawy, który będziemy przedkładać na najbliższym posiedzeniu komisji kodyfikacyjnej - likwidacji przepisów Kodeksu karnego mówiących o ściganiu pomówienia. Uważamy, że droga cywilna wystarczy, aby gwarantować odpowiedzialność za słowo - mówił Ziobro.

Niewiele to różni się od tego, co Ziobro zapowiadał cztery lata temu. Konkret 24 pisał w 2019 roku: "W lutym tego roku, po prawomocnym wyroku z art. 212, jaki zapadł w sprawie dziennikarza portalu wPolityce Wojciecha Biedronia, minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro zadeklarował, że jest gotowy na dyskusję z dziennikarzami o artykule dotyczącym zniesławienia i jego ewentualnym usunięciu".

Ziobro mówił wtedy: - Deklaruję gotowość spotkania z przedstawicielami różnych redakcji, żebyśmy to przedyskutowali. Nie wykluczam, że jeżeli nasza wspólna rozmowa doprowadzi nas do wniosku, że rzeczą właściwszą z punktu widzenia ochrony wolności słowa jest odejście od takich rozwiązań, to będę gotów przygotować rozwiązanie, które wprowadza dekryminalizację w tym zakresie.

I dodał, że rozmawiał w tej sprawie z prezesem PiS. Był to jednak wyłącznie element rozkręcającej się powoli kampanii. Jesienią roku 2019 odbywały się wybory parlamentarne.

(MAC, 07.06.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.