Dział: TELEWIZJA

Dodano: Czerwiec 07, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

KRRiT ma 12 skarg na TVP w związku z Marszem 4 czerwca. Na razie

"Wiadomości" TVP 1 w niedzielę wyeksponowały "mowę nienawiści" uczestników Marszu 4 czerwca (screen: Wiadomości.tvp.pl)

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji otrzymała 12 skarg na relacjonowanie Marszu 4 czerwca przez TVP Info i "Wiadomości" TVP 1.

Rzeczniczka KRRiT Teresa Brykczyńska przekazała "Presserwisowi", że autorzy skarg zarzucają telewizji publicznej brak pluralizmu, obiektywizmu, naruszenie art. 21 ustawy, a także wskazują na brak relacji na żywo i treści pasków informacyjnych.

- KRRiT podejmie rutynowe działania, występując o materiały i stanowisko nadawcy - zapowiada rzeczniczka regulatora.

Czytaj też: Znów wygrana Jakuba Dymka w sądzie po fałszywych oskarżenia o gwałt. Przeprosiny m.in. w Krytyce Politycznej

Skargę na TVP złożyła część rady programowej telewizji publicznej, a także dziennikarka "Gazety Wyborczej" Agnieszka Kublik. "Zarzucamy nadawcy działanie sprzeczne ze wskazanymi w Ustawie o radiofonii i telewizji zadaniami medium publicznego, jakim jest TVP S.A., określonymi w art. 21 ust. 2 pkt 2 tejże ustawy, tj. powinności rzetelnego ukazywania wydarzeń i zjawisk w kraju i za granicą, a także sprzeczne z art. 21 ust. 1, zobowiązującym media publiczne do zachowania »pluralizmu, bezstronności i wyważenia«. Zarzucamy również naruszenie art. 18 ust. 1, który zakazuje emitowania treści dyskryminujących ze względu na »przekonania, poglądy polityczne i wszelkie inne poglądy«" - napisali w skardze członkowie rady programowej. 

Czytaj też: Mariusz Kałamaga w "Szkle kontaktowym" TVN 24 za Daukszewicza

Według organizatorów w marszu mogło uczestniczyć nawet pół miliona osób. Wydarzenie zostało zwołane przez Donalda Tuska, lidera Platformy Obywatelskiej, jako sprzeciw wobec rządów Prawa i Sprawiedliwości. Marszu nie transmitował TVP Info, a "Wiadomości" TVP 1 w niedzielę wyeksponowały "mowę nienawiści" uczestników. "Tak zrobiłaby telewizja białoruska, nigeryjska, kazachska czy chińska" - mówił "Presserwisowi" Jacek Żakowski, publicysta "Polityki".

(KOZ, 07.06.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.