Dział: TELEWIZJA

Dodano: Maj 23, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

6 czerwca premiera "Supermocarstwa" Seana Penna i Aarona Kaufmana o Wołodymyrze Zełenskim

Sean Penn i Wołodymyr Zełenski w filmie "Supermocarstwo" (screen: YouTube/ttt - titel thesen temperamente)

Amerykański pisarz i działacz polityczny Dane Waters oraz współreżyser filmu dokumentalnego "Supermocarstwo" (Superpower") Aaron Kaufman ogłosili podczas Festiwalu Filmowego w Cannes utworzenie nowej globalnej grupy non-profit, Humanity for Freedom. Organizacja zajmie się walką z autorytarnymi rządami poprzez działalność edukacyjną.

Na 6 czerwca planowana jest impreza inauguracyjna, obejmująca ogólnoświatowe projekcje dokumentu, współreżyserowanego przez hollywoodzkiego aktora Seana Penna. Bohaterem dokumentu będą Wołodymyr Zełenski oraz wojna w Ukrainie. Wydarzenie odbędzie się w kilkunastu krajach na sześciu kontynentach, począwszy od Londynu 6 czerwca do Waszyngtonu 8 czerwca.

Akcja filmu "Supermocarstwo" rozpoczyna się w przededniu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku i jest odważnym portretem prezydenta Zełenskiego, byłego aktora, który nagle znalazł się w nieoczekiwanej sytuacji, gdy musiał stanąć na czele kraju w stanie wojny. Film podąża za Seanem Pennem, podróżującym po Ukrainie na kilka miesięcy przed rosyjskim atakiem, a następnie przeprowadzającym serię wywiadów z Zełenskim po rozpoczęciu wojny.

Wyprodukowany przez Vice film spotkał się z owacjami na stojąco po pozakonkursowej premierze na Gali Specjalnej Festiwalu Filmowego w Berlinie w połowie lutego.

Bieżące działania grupy non-profit będą obejmować globalną komunikację multimedialną, zwracając uwagę na ataki sił autorytarnych, przeciwdziałanie globalnemu zagrożeniu ze strony rosyjskiej paramilitarnej grupy Wagnera, podejmowanie działań mających na celu pomoc w sprowadzeniu dzieci skradzionych z Ukrainy z powrotem z Rosji oraz wspieranie rzeczników i przywódców, którzy stają w ich obronie.

Sean Penn od początku stanął po stronie Ukrainy. W poniedziałek ogłoszono, że nagrodzony dwoma Oscarami aktor dołączył do "Wojny oczami zwierząt”, dziewięcioczęściowej antologii reżyserowanej przez dziewięciu ukraińskich filmowców, opowiadającej historię wojny z perspektywy różnych zwierząt uwięzionych przez konflikt.

Penn zagra amerykańskiego inżyniera dźwięku, który nieumyślnie staje się świadkiem wybuchu wojny w dziewiątej i ostatniej części antologii, wyreżyserowanej przez uznanego ukraińskiego filmowca Myrosława Sławoszpyckiego ("Plemię”).

(MAC, 23.05.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.