Dział: PRASA

Dodano: Marzec 30, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Właściciel "The Guardian" przeprasza za związki założycieli gazety z niewolnictwem

"The Guardian" chce zrehabilitować się za grzechy sprzed 200 lat, jego właściciel zapłaci 10 mln funtów

Guardian Media Group, właściciel brytyjskiego dziennika "The Guardian", wystosował oficjalne przeprosiny za rolę, jaką założyciele gazety odegrali w rozwoju niewolnictwa. Przez najbliższą dekadę będzie prowadzony program naprawiania krzywd. Fundacja Scott Trust, do której należy GMP przeznaczy na ten cel ponad 10 mln funtów.

Decyzja jest następstwem niezależnych badań akademickich zleconych w 2020 roku w celu ustalenia, czy istniały jakiekolwiek związki pomiędzy Johnem Edwardem Taylorem, dziennikarzem i kupcem bawełny. W 1821 roku z biznesmenami z Manchesteru, którzy finansowali jej powstanie i handlowali niewolnikami.

Opublikowany we wtorek raport pokazał, że Taylor i co najmniej dziewięciu z 11 wspierających go biznesmenów miało powiązania z niewolnictwem.

Wraz z przeprosinami "dla zidentyfikowanych w badaniach dotkniętych społeczności i żyjących potomków zniewolonych za rolę, jaką gazeta i jego założyciele mieli w tej zbrodni przeciwko ludzkości", fundacja przeprosiła również za linię redakcyjną w tamtych czasach, która wspierała przemysł bawełniany, a więc pośrednio eksploatację niewolników.

Specjalny fundusz przez 10 lat ma wspierać projekty w amerykańskich stanach Karolina Południowa i Georgia (zamieszkuje tam grupa etniczna Gullah/Geechee) oraz na Jamajce. Dokładna kwota i sposób jej alokacji zostanie ogłoszona w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

(MAC, 30.03.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.