Temat: internet

Dział: INTERNET

Dodano: Marzec 17, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Właściciel Zalukaj.vip tymczasowo aresztowany, a piracki serwis zniknął z sieci

"Zalukaj.vip był jednym z największych serwisów pirackich rozpowszechniających filmy i seriale" – komentuje Piotr Wójtów z Canal+ Polska (fot. Pexels.com)

Policjanci z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości doprowadzili do zamknięcia pirackiego serwisu Zalukaj.vip oferującego filmy i seriale. Dwóm mężczyznom postawiono zarzut nielegalnego rozpowszechniana utworów chronionych prawem autorskim. Pomysłodawca i właściciel serwisu został tymczasowo aresztowany.

Najpierw, w listopadzie 2022 roku, na terenie województwa wielkopolskiego policjanci zatrzymali osobę odpowiedzialną za obsługę techniczną serwisu, 28-letniego mężczyznę. Następnie w styczniu 2023 roku na terenie województwa pomorskiego zatrzymano 33-letniego pomysłodawcę i właściciela nielegalnego procederu.

Czytaj też: Tygodnik „NIE” przygotowuje pozew i nową okładką odpowiada Obajtkowi na wycofanie z Orlenu

Obu mężczyznom przedstawiono zarzuty z art. 116 ust. 1 i 2 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (rozpowszechnianie utworu bez pozwolenia).

Zatrzymanemu 33-latkowi przedstawiono dodatkowo zarzut oszustwa, a Sąd Rejonowy w Zielonej Górze zastosował wobec niego tymczasowy areszt.

"Zalukaj.vip był jednym z największych serwisów pirackich rozpowszechniających filmy i seriale. Jego działalność była oparta wyłącznie na bezprawnym rozpowszechnianiu treści audiowizualnych. Skutkowało to ogromnymi stratami finansowymi po stronie podmiotów oferujących legalny dostęp do filmów i seriali w Polsce i nie tylko" – komentuje w komunikacie Piotr Wójtów z sekcji do walki z piractwem w Canal+ Polska oraz członek Stowarzyszenia Sygnał zrzeszającego nadawców i dystrybutorów treści wideo w walce z piractwem. 

Czytaj też: Polscy dziennikarze rozliczają się ze zbiórek na rzecz Ukrainy. Sierakowski podzielił prawie 25 mln zł

Zalukaj.vip nielegalnie rozpowszechniał treści wideo co najmniej od lutego 2020 roku.

(KOZ, 17.03.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.