Dział: TELEWIZJA

Dodano: Marzec 15, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Krzysztof Luft ze skargą do KRRiT na program TVP Info, który za śmierć dziecka obwiniał polityków PO

Do KRRiT wpłynęło też kilkanaście innych skarg na paski TVP Info, które o śmierć syna posłanki Platformy Obywatelskiej obwiniały polityków tej partii (screen: TVP Go)

Członek rady programowej TVP Krzysztof Luft złożył skargę do KRRiT na TVP Info za publikację i program, w których winę za ujawnienie danych pozwalających na identyfikację dziecka, ofiary pedofila, a następnie jego śmierć, zrzucono na posła Platformy Obywatelskiej oraz innych członków tej partii.

Chodzi o opublikowany 7 marca na portalu Tvp.info artykuł pt. "Poseł Platformy Obywatelskiej ujawnił informacje pozwalające na identyfikację ofiar pedofila z PO" oraz o wyemitowane tego samego dnia na antenie TVP Info parogodzinne wydanie specjalne. Jak podkreślił w swojej skardze Krzysztof Luft, w programie specjalnym TVP Info politycy opozycyjnej Platformy Obywatelskiej zostali obciążeni odpowiedzialnością za śmierć 15-letniego Mikołaja, ofiary pedofila w Szczecinie.

Luft opisuje, że w czasie programu wypowiedziom kolejnych dziennikarzy i komentatorów TVP Info nieustannie towarzyszyły wyświetlane na ekranie paski, np. "Politycy Platformy odpowiedzialni za śmierć dziecka", "Politycy Platformy Obywatelskiej odpowiedzialni za śmierć dziecka ofiary pedofila" i "Mikołaj Filiks nie żyje z powodu działań polityków Platformy Obywatelskiej".

W programie przytaczano wypowiedź posła PO Piotra Borysa z programu "Minęła 8" z 30 grudnia, który stwierdził tam, że dzieci skrzywdzone przez pedofila "to są dzieci jednej z naszych członkiń, Platformy Obywatelskiej". Jak podkreślił Luft, informacja o tym, że dane dzieci, ofiar pedofila, ujawnił poseł PO, była powielana w kolejnych wydaniach audycji informacyjnych, emitowanych też w innych programach TVP tego dnia i w dniach następnych.

Czytaj też: Obajtek wycofuje Tygodnik "NIE" z punktów Orlenu. Nie podoba się okładka z papieżem

"Tymczasem to, co powiedział poseł Piotr Borys 30.12.2023 nie było niczym nowym. Poprzedniego dnia bowiem od samego rana Radio Szczecin i TVP Info informowały, że ofiarami, związanego z PO pedofila w Szczecinie, były dzieci znanej parlamentarzystki w wieku 13 i 16 lat. A te informacje zostały tego samego dnia dodatkowo doprecyzowane na antenie TVP Info w audycji »Jedziemy« (jej gościem był redaktor naczelny Radia Szczecin Tomasz Duklanowski - przyp. red.) - przypomniał Luft.

Zdaniem Krzysztofa Lufta Piotr Borys nie powiedział więc nic ponad to, co zostało opublikowane na antenie TVP Info już 24 godziny wcześniej.

"W tej sytuacji zarzucanie politykom partii opozycyjnej ujawnienia danych ofiary pedofila i obarczanie ich odpowiedzialnością za śmierć dziecka 15-letniego syna ich koleżanki było całkowicie świadomym wprowadzaniem widzów w błąd, w sprawie budzącej wielkie emocje społeczne" - napisał Krzysztof Luft w skardze do KRRiT.

Według Lufta takie działanie nadawcy jest sprzeczne z Ustawą o radiofonii i telewizji, która m.in. zobowiązuje nadawców publicznych do bezstronności i zabrania emitowania treści nawołujących do nienawiści. Krzysztof Luft oczekuje od przewodniczącego KRRiT Macieja Świrskiego ukarania TVP Info za naruszenia przepisów ustawy oraz podjęcia skutecznych działań, które będą zapobiegać podobnym - jego zdaniem skandalicznym - sytuacjom w przyszłości.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji otrzymała też kilkanaście innych skarg na paski TVP Info.

- Liczba skarg na paski w TVP Info wzrosła do 14. Zarzuty dotyczą pasków informacyjnych w TVP Info przypisujących opozycji odpowiedzialność za śmierć syna posłanki - przekazała nam we wtorek Teresa Brykczyńska, rzeczniczka prasowa KRRiT.

(MNIE, KOZ, 15.03.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.