Temat: książki

Dział: PRASA

Dodano: Luty 28, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Wznowiona seria książek o Bondzie bez kwestii rasistowskich

Wiele fragmentów książek Fleminga zostało przeredagowanych (screen: YouTube/James Bond 007)

Planowane na kwiecień wznowienie wydań książek o przygodach Jamesa Bonda autorstwa Iana Fleminga będzie opatrzone wyjaśnieniem dotyczącym treści naruszających obecne zasady poprawności politycznej.

Brytyjska gazeta "The Telegraph" ujawniła, że każda pozycja cyklu zawierać będzie zastrzeżenie: "Ta książka została napisana w czasie, gdy terminy i postawy, które współcześni czytelnicy mogliby uznać za obraźliwe, były na porządku dziennym. W tym wydaniu dokonano wielu aktualizacji, zachowując terminy jak najbliżej oryginalnego tekstu i okresu, w którym jest osadzony". 

Czytaj też: Komiks "Dilbert" usunięty z amerykańskich gazet za rasistowskie komentarze twórcy

Powszechnie używane pejoratywne określenia odnoszące się do osób o ciemnej barwie skóry używane przez Fleminga (książki o Bondzie były publikowane w latach 1951-1966), zostały usunięte i zastąpione terminem "czarna osoba".

Wiele fragmentów zostało przeredagowanych. Np. w "Żyj i pozwól umrzeć" (1954) opinia Bonda o Afrykanach handlujących złotem i diamentami jako o "przystojnych, przestrzegających prawa facetach, o których powinienem myśleć, że za dużo wypili" została zmieniona na "przystojnych, przestrzegających prawa facetów, jak powinienem był pomyśleć". Inna scena w książce, rozgrywająca się podczas striptizu w nocnym klubie w Harlemie, pierwotnie brzmiała: "Bond słyszał, jak publiczność dyszy i chrząka jak świnie przy korycie". Zostało to zmienione na "Bond mógł wyczuć napięcie elektryczne w pokoju".

Press

Najwięcej zmian dotyczyło "Żyj i pozwól umrzeć", gdzie Bond walczył z mafią ciemnoskórych, kierowanych przez dr. Kanangę (screen: YouTube/Filmy YouTube)

Z kilku książek, w tym "Operacja Piorun Kulisty" (1961), "Quantum of Solace" (1960) i "Goldfinger” (1959), usunięto grupy etniczne.

Czytaj też: Warner Bros. Discovery pozywa Paramount Global. Chce 200 mln dol. za prawa streamingowe do "South Park"

Ian Fleming Publications napisało w oświadczeniu: "Przejrzeliśmy tekst oryginalnych książek o Bondzie i zdecydowaliśmy, że najlepszym sposobem działania będzie podążanie śladami Iana. Wprowadziliśmy zmiany, z których część sam autoryzował". 

Ian Fleming zmarł w 1964 roku.

Filmy o Jamesie Bondzie to najbardziej dochodowa franczyza w historii kina, która zarobiła ok. 8 mld dol.

Czytaj też: Thierry Henry zachęca do jedzenia chipsów Lay's przy meczach Ligi Mistrzów

(MAC, 28.02.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.