Temat: technologie

Dział: TECHNOLOGIE

Dodano: Luty 27, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Meta wprowadza nowy model językowy dla sztucznej inteligencji

Meta goni rozwiązania stosowane przez ChatGPT (fot. Pixabay.com)

Meta Platforms wprowadzi duży model językowy, podstawowy program dla nowego systemu sztucznej inteligencji, który zostanie udostępniony na licencji niekomercyjnej naukowcom, jednostkom rządowym, społeczeństwu obywatelskiemu i środowiskom akademickim. O uruchomieniu Meta LLaMA (Large Language Model Meta AI) koncern poinformował na firmowym blogu.

Uruchomienie pod koniec ubiegłego roku wspieranego przez Microsoft oprogramowania OpenAI ChatGPT skłoniło technologicznych gigantów do szukania własnych rozwiązań. Duże modele językowe wydobywają ogromne ilości tekstu w celu podsumowania informacji i tworzenia treści. Mogą odpowiadać na pytania zdaniami, które można odczytać tak, jakby zostały napisane przez ludzi.

Czytaj też: Komiks "Dilbert" usunięty z amerykańskich gazet za rasistowskie komentarze twórcy

Model Meta został wykonany w 20 językach, z naciskiem na alfabet łaciński, a także na cyrylicę. Koncern deklaruje, że model może pokonać konkurentów, badając więcej parametrów lub zmiennych, które bierze pod uwagę algorytm.

(MAC, 27.02.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.