Dział: PRASA

Dodano: Luty 23, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Rocznica rosyjskiej inwazji na Ukrainę dominującym tematem w prasie i internecie

Na okładce "Polityki" opublikowano grafikę z serwisu Creativesforukraine.com, gdzie prezentowane są prace artystów z całego świata na temat rosyjskiej agresji

24 lutego mija rok od rozpoczęcia przez Rosję wojny w Ukrainie. Z powodu tej rocznicy polskie media inwazji na Ukrainę poświęcają jeszcze więcej miejsca niż dotychczas.

Ukrainie zadedykowały swoje okładki tygodniki „Polityka” i „Tygodnik Powszechny”. Na okładce tego pierwszego tytułu opublikowano grafikę pochodzącą z portalu Creativesforukraine.com, gdzie prezentowane są prace artystów z całego świata na temat rosyjskiej agresji. Na okładce „Tygodnika Powszechnego” opublikowano zaś zdjęcie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Tygodnik „Polityka” tematowi rocznicy poświęcił 40 stron numeru (m.in. reportaż Pawła Reszki ze Lwowa, rozmowa Jacka Żakowskiego  z prof. Romanem Kuźniarem, zdjęcia z Buczy i tekst Ziemowita Szczerka).

W bieżącym numerze „TP” jest dodatek specjalny pt. „Ukraińska wojna o istnienie – rok pierwszy”, a w nim m.in. reportaż Pawła Pieniążka z Bachmutu, analiza specjalistki w tematyce rosyjskiej Anny Łabuszewskiej i rozmowa z brytyjskim analitykiem wojskowym Peterem Caddickiem-Adamsem.

Jak już informowaliśmy, „Newsweek Polska” przygotował wydanie specjalne pt. „Ukraina. 365 dni wojny”. W bieżącym numerze tygodnika ukazała się zaś rozmowa Mateusza Lachowskiego z merem Kijowa Witalijem Kliczką.

W piątek rocznicy wybuchu wojny poświęcone będzie wydanie magazynu „Dziennika Gazety Prawnej". Jak mówi nam Barbara Kasprzycka, zastępczyni redaktora naczelnego, wydanie, w formie cyfrowej, ukaże się również w języku angielskim. W numerze m.in. rozmowa Michała Potockiego z analitykiem wojskowym pułkownikiem Serhijem Hrabskim oraz wywiad Pawła Czuryły z ministerką finansów Magdaleną Rzeczkowską o wyzwaniach dla polskich finansów publicznych w kontekście pomocy Ukrainie.

Wydanie poświęcone rocznicy przygotowuje również redakcja „Rzeczpospolitej”. - To będzie specjalne monograficzne i pamiątkowe wydanie gazety papierowej – mówi redaktor naczelny Bogusław Chrabota.

Czytelnicy papierowej "Gazety Wyborczej" otrzymają w czwartek dodatek specjalny "Rok wojny" z reporterskimi historiami z ukraińskich miejscowości, a w sobotę 25 lutego ukaże się numer "Wolnej Soboty" z publikacjami m.in. Anne Applebaum, Serhija Żadana, Timothy'ego Gartona Asha i Wacława Radziwinowicza. Na stronach serwisu Wyborcza.pl będą reportaże i analizy, a także materiały wideo oraz podcasty poświęcone tematyce ukraińskiej.

Już w przeddzień rocznicy na Gazeta.pl ukaże się relacja z Ukrainy, którą przygotuje Daniel Drób. Serwis opublikuje także m.in. relację z polsko-ukraińskiej granicy, a ukraińskojęzyczny portal Ukrayina.pl, powstały z inicjatywy Gazeta.pl i lwowskiego „Ekspresu", zamieści relacje mieszkańców Ukrainy na temat tego, jak wojna zmieniła ich życie codzienne.

W dniu rocznicy zmieni się nieco wygląd strony głównej Onetu - na samej górze będą panele prowadzące od materiałów poświęconych wyłącznie tematyce rocznicowo-wojennej. Będą prowadziły do materiałów korespondenta wojennego Onetu Marcina Wyrwała, Witolda Jurasza, Kamila Dziubki, Kamila Tureckiego i Marii Tsiptsiury.

Z kolei Radio Tok FM przygotuje wydania specjalne swoich programów. W audycji "Mikrofon Radia TOK FM" zaproszone ekspertki - Lesia Vakuliuk, prezenterka ukraińskiej telewizji „Espresso", oraz Agnieszka Bryc z UMK w Toruniu będą odpowiadać na pytania słuchaczy dotyczące konfliktu. Na antenie stacji i na Tokfm.pl emitowany jest też nowy serial radiowy "Sąsiadki". Anna Gmiterek-Zabłocka przedstawia w nim historie kobiet, które w obliczu wojny po 24 lutego 2022 roku zostały zmuszone do opuszczenia Ukrainy.

24 lutego temat pierwszej rocznicy wybuchu wojny w Ukrainie zdominuje ramówkę Radia Zet. Rozgłośnia wprowadzi specjalną oprawę dźwiękową. Na antenie stacji pojawią się dodatkowe wydania "Gościa Radia Zet" o 7.02. Zostaną wydłużone Wiadomości oraz wprowadzone dodatkowe wydania serwisów informacyjnych w „połówkach” godzin od godz. 5 do 19. W programie będzie można usłyszeć specjalne relacje korespondentów z Kijowa, Stanów Zjednoczonych, Londynu, Brukseli, Berlina, Tallina i strefy przygranicznej. 

W tym dniu w "Wiadomościach Radia Zet" będzie można usłyszeć głosy ukraińskich dziennikarzy mieszkających w Polsce – Ołeny Babakovej i Żeni Klimakina.

(MZD, 23.02.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.