Dział: TELEWIZJA

Dodano: Luty 09, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Disney+ po raz pierwszy stracił 2,4 mln subskrypcji. Disney zwolni 7 tys. pracowników

Dobre wyniki kwartalne koncern Disneya zawdzięcza głównie parkom rozrywki (fot. Wikimedia Commons/Coolcaesar)

The Walt Disney Company w tym roku zwolni ok. 7 tys. pracowników, choć w ostatnim kwartale 2022 roku uzyskał wyniki finansowe dające powody do optymizmu. Zawdzięcza to głównie parkom rozrywki natomiast poniósł straty w sektorze streamingu. Serwis Disney+ po raz pierwszy w swojej krótkiej historii (od listopada 2019) odnotował kwartalny spadek liczby subskrybentów. 

Platforma docelowo uważana za głównego konkurenta Netflixa na koniec grudnia miała 161,8 mln subskrypcji, w porównaniu do poprzedniego kwartału tracąc 2,4 mln. Spadku się spodziewano w związku z podwyżką opłat. Niemniej, prognozowano odpływ tylko 1,5 mln subskrypcji. 

Cały segment streamingowy Disneya, obejmujący także Hulu i ESPN+, zanotował stratę na poziomie 1,1 mld dol. (w poprzednim kwartale 1,5 mld). Spółka podtrzymała jednak wcześniejszą obietnicę uzyskania rentowności przez segment streamingowy do pierwszego kwartału 2024 roku podatkowego, który zaczyna się w październiku (czyli tak naprawdę czwartego kwartału 2023 roku).

Słabe wyniki streamingu sprawiły, że cały dział mediów i rozrywki Disneya zanotował w czwartym kwartale stratę 10 mln dol., wobec zysku na poziomie 808 mln rok wcześniej.

Za zysk Disneya w czwartym kwartale zeszłego roku odpowiadał wyłącznie dział parków rozrywki i sprzedaży produktów. Wygenerował 3,053 mld dol. dochodów netto, o 25 proc. więcej niż rok wcześniej.

Przychody całego koncernu Disneya wyniosły ponad 23,5 mld dol. O blisko 8 proc. więcej niż rok wcześniej, kiedy zapisano 21,82 mld dol. Zysk netto koncernu wyniósł 3,043 mld dol. i był o 7 proc. niższy niż rok wcześniej.

Mimo wszystko, wyniki Disneya zostały przyjęte pozytywnie. W handlu posesyjnym akcje koncernu urosły o 5 proc., dochodząc do kursu 117,78 dol. za sztukę. 

Szef firmy Bob Iger zakomunikował, że Disney zredukuje siłę roboczą o 7 tys. pracowników w celu obniżenia kosztów. Stanowi to 3,2 proc. całkowitej liczby zatrudnionych, która na całym świecie wynosi ok. 220 tys. Zwolnienia są częścią wysiłków Disneya zmierzających do osiągnięcia 5,5 mld dol. oszczędności. Z tego 2,5 mld dol. to "koszty niezwiązane z treścią” (w tym koszty pracy).

(MAC, 09.02.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.