Dział: PRASA

Dodano: Luty 03, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

„Gazeta Wyborcza”, Gazeta.pl oraz Wydawnictwo Agora mają być odrębnymi spółkami

"Reorganizacja ma na celu strategiczną zmianę zasad zarządzania biznesami GK Agora" (fot. Piotr Molęcki/East News)

Zarząd Agory planuje wydzielić do osobnych spółek m.in. „Gazetę Wyborczą”, Gazeta.pl i swoje wydawnictwo książkowo-płytowe. Agora będzie miała w tych spółkach 100 procent udziałów.

Jak czytamy w uzasadnieniu do projektów uchwał, które będą głosowane na Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu zaplanowanym na 1 marca 2023 r., „przedłożenie NWZ ww. uchwał związane jest z rozważanym przez Zarząd Agora S.A. projektem reorganizacji Grupy Kapitałowej Agora S.A., polegającym na wydzieleniu z Agora S.A. poszczególnych segmentów biznesowych działających w ramach Spółki (Gazeta.pl, Gazeta Wyborcza, Wydawnictwo Agora) oraz segmentów wspomagających, tzw. back office (IT, HR, Administracja, Finanse).

Zarząd pisze dalej, że „reorganizacja ma na celu strategiczną zmianę zasad zarządzania biznesami GK Agora, w tym w szczególności ich ujednolicenie”. Wskazuje się, że „obecnie w GK Agora można wyróżnić dwa modele zarządzania biznesami: pośrednie zarządzanie przez Zarząd Agora S.A. biznesami działającymi w ramach spółek zależnych (np. Reklama Zewnętrzna, Radio), w których szefowie biznesu są jednocześnie członkami zarządu danej spółki; oraz bezpośrednie zarządzanie przez Zarząd Agora S.A. liniami biznesowymi i segmentami wspomagającymi działającymi w ramach Agora S.A. (w tym: HR, IT, Prasa Drukowana i Cyfrowa, Wydawnictwo), w których szefowie biznesu nie należą do Zarządu Agora S.A., ponoszącego odpowiedzialność za działalność Spółki”.

Czytaj też: Edward Miszczak: Wiosną nastąpi serialowa inwazja Polsatu

Według spółki „takie rozróżnienie modeli zarządzania wewnątrz grupy kapitałowej powoduje, że w jej ramach występują różnice w zakresie odpowiedzialności, samodzielności i swobody zarządzania szefów poszczególnych biznesów”.

W uzasadnieniu mowa jest również o oszczędnościach: „Ujednolicenie sposobu korzystania z zasobów zgromadzonych w spółkach utworzonych z działów tzw, „back office” umożliwi dalszą optymalizację kosztową i operacyjną grupy Agora poprzez wprowadzenie ujednoliconych standardów dla wszystkich spółek Grupy w zakresie między innymi HR, Finansów, IT, etc.”

Wspomianiano, że dotąd koszty ogólne ponoszone przez Spółkę musiały odpowiadać potrzebom wszystkich biznesów w ramach Spółki, co mogło skutkować nadmiernym obciążeniem kosztami ogólnymi niektórych biznesów.

(MAT, 03.02.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.