Temat: film

Dział: KINO

Dodano: Styczeń 24, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"IO" Jerzego Skolimowskiego dostał jednak nominację do Oscara

Kadr z filmu "IO" w reż. Jerzego Skolimowskiego (screen: YouTube/janusfilms)

Film "IO" w reżyserii Jerzego Skolimowskiego otrzymał nominację w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy do tegorocznych Nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Jest to jednocześnie pierwszy obraz 84-letniego polskiego reżysera, który zdobył nominację do Oscara.

Nominacja dla "IO" Skolimowskiego jest pewnym zaskoczeniem. We wcześniejszych prognozach prestiżowy amerykański serwis Variety typował, że zgłoszona przez Polskę w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy produkcja jest co prawda blisko nominacji do Oscara, ale tuż za piątką, która zostanie wyróżniona. Jak się jednak okazało, "IO" ostatecznie nominację dostał.

Czytaj też: Dziś ogłoszenie nominacji do Oscara. Variety: "IO" Skolimowskiego będzie blisko, ale nie dostanie

Film zdobył już wcześniej wyróżnienie dla najlepszego reżysera na festiwalu w Valladolid, Nagrodę Jury na festiwalu w Cannes oraz Europejską Nagrodę Filmową dla najlepszego kompozytora. Teraz będzie szansa dołożyć do tych wyróżnień to najbardziej prestiżowe – statuetkę Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Rywalami polskiej produkcji będą "Argentyna, 1985", "Blisko", "Cicha dziewczyna" oraz "Na Zachodzie bez zmian".

"IO" to historia opowiedziana z perspektywy szarego osiołka urodzonego w cyrku, który na swojej drodze spotyka dobrych i złych ludzi. Jego losem rządzi przypadek, w sekundę zmieniający rozpacz w szczęście – i na odwrót. Poniżej zwiastun filmu:

Ogłoszenie nominacji do 95. edycji rozdania filmowych nagród transmitował kanał TVN 24. Sama gala wręczenia Oscarów odbędzie się w Los Angeles, w nocy z 12 na 13 marca o godzinie 2. czasu polskiego.

Czytaj też: Z TVN odchodzi dyrektor biura reklamy Piotr Tyborowicz

(HAD, 24.01.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.