Dział: PRASA

Dodano: Styczeń 08, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Iga Świątek wygrała plebiscyt "Przeglądu Sportowego. Drugi taki najstarszy na świecie

Iga Świątek została Sportowcem 2022 Roku w 88. edycji Plebiscytu "Przeglądu Sportowego", którego uroczysta gala odbyła się w sobotę w Warszawie. Drugie miejsce zajął Bartosz Zmarzlik, a trzecie Robert Lewandowski. Najczęściej ze sceny dziękowano rodzicom i żonom oraz PKN Orlen i Danielowi Obajtkowi. Plebiscyt "Przeglądu Sportowego" jest drugim najstarszym tego typu konkursem na świecie.

Choć pojawiały się głosy, że popularność piłki nożnej jest tak wielka, że i tym razem - mimo słabszego roku - wygra Robert Lewandowski, okazało się, że kibice potrafią docenić prawdziwe mistrzostwo Świątek. Nasza tenisistka dwa razy wygrała turnieje wielkoszlemowe (Roland Garros i US Open), jest też pierwsza w rankingu WTA.

Czytaj też: „Przegląd Sportowy" już tylko dwa razy w tygodniu i droższy niż dotychczas

Plebiscyt tradycyjnie zakończył się uroczystą galą, podczas której wspominano nie tylko wyniki sportowe, ale też wysiłki sportowców i związków sportowych w celu nagłośnienia sytuacji Ukrainy. 

Sportowcy dziękowali rodzinom i trenerom, lecz prawdopodobnie najczęściej na scenie padało nazwisko Daniela Obajtka każdorazowo wymienianego przy okazji sponsorowania przez PKN Orlen związków, ekip i pojedynczych sportowców. Samego Obajtka nie było jednak na gali.

Szerokim echem odbiło się przemówienie lekkoatlety Pawła Fajdka (9. miejsce), który nie mógł pogodzić się ze swoją niską pozycją w dziesiątce i nie wyszedł na koniec do wspólnego zdjęcia laureatów. A wcześniej powiedział: - Życzę udanej zabawy, bawcie się dobrze, na pewno lepiej niż ja.

Wyniki Plebiscytu "Przeglądu Sportowego" na najlepszego sportowca Polski 2022:

  • Iga Świątek (tenis)
  • Bartosz Zmarzlik (żużel)
  • Robert Lewandowski (piłka nożna)
  • Kamil Semeniuk (siatkówka)
  • Dawid Kubacki (skoki narciarskie)
  • Mateusz Ponitka (koszykówka)
  • Adrian Meronk (golf)
  • Katarzyna Wasick (pływanie)
  • Paweł Fajdek (lekkoatletyka)
  • Fabian Barański, Mirosław Ziętarski, Mateusz Biskup, Dominik Czaja (wioślarstwo)

Główne nagrody rozdawali dyrektor ds. sportu Telewizji Polsat Marian Kmita i prezes zarządu Ringier Axel Springer Aleksander Kutela.

Idea Plebiscytu narodziła się w 1926 roku z inicjatywy ówczesnego redaktora naczelnego „Przeglądu Sportowego” Kazimierza Wierzyńskiego.

Wśród zwycięzców Plebiscytu przez lata znaleźli się legendarni polscy sportowcy – Halina Konopacka, Jadwiga Jędrzejowska, Janusz Kusociński, Wacław Kuchar czy Stanisław Marusarz, także Irena Szewińska, Janusz Sidło, Ryszard Szurkowski, Władysław Kozakiewicz, Zbigniew Boniek oraz współcześni herosi na czele z Justyną Kowalczyk, Otylią Jędrzejczak, Adamem Małyszem, Robertem Lewandowskim, Anitą Włodarczyk, Kamilem Stochem, Bartoszem Kurkiem i Bartoszem Zmarzlikiem. 

Plebiscyt "Przeglądu Sportowego" jest drugim najstarszym tego typu konkursem na świecie – rok wcześniej (w 1925 r.) szwedzki dziennik „Svenska Dagbladet” zaczął przyznawać nagrody najlepszemu sportowcowi lub zespołowi roku w swoim kraju.

(MAT, 08.01.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.