Dział: KSIążKI

Dodano: Grudzień 08, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Druga strona świata. Reporter o świecie w czasach chaosu

Wojciech Jagielski
WYDAWNICTWO ZNAK
KRAKÓW 2022

Uchodźcy na polsko-białoruskiej granicy i wojna w Ukrainie – tego w najnowszej książce Wojciecha Jagielskiego nie ma. A właściwie jest, ale jako tło, a może i konsekwencja wydarzeń, które opisuje. „Druga strona świata” to zbiór reportaży Jagielskiego publikowanych w „Tygodniku Powszechnym” między 2020 a 2022 rokiem i kontynuacja wydanego dwa lata temu zbioru „Strona świata”.

Jagielski podróżuje przez Kaukaz, Bliski i Środkowy Wschód, Indie i Afrykę. W jego opowieściach są Czeczeni, talibowie, Al-Kaida. Ale też kibice piłkarscy, którzy nie chcą pomnika Ronalda, a także pierwsza kobieta premier świata arabskiego czy postsowieccy prezydenci – chanowie azjatyckich republik, którzy uwierzyli we własną potęgę.

Należy w reportażach Jagielskiego dostrzec źródła zdarzeń, do których doszło w niedalekiej przeszłości, właśnie dochodzi albo dojdzie niebawem. Bo zjawiska, które opisuje, są jak motyl z teorii Edwarda Lorenza – jego jedno machnięcie skrzydeł na targowisku w Delhi może doprowadzić do huraganu na Atlantyku. Tak jak azjatycka bieda może skończyć się kryzysem na polsko-białoruskiej granicy.

Jagielski niczego nie sugeruje. Trzyma się faktów i domyka swoje teksty. Ale czytelnikowi zawsze pozostają pytania.

Ryszard Parka

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter

PODOBNE ARTYKUŁY

Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.