Dział: TELEWIZJA

Dodano: Grudzień 07, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

NBCUniversal oskarżony wraz z Billem Cosbym przez pięć kobiet w sprawie o molestowanie

Bill Cosby ma 83 lata, w czasach świetności nazywany był "ulubionym tatą Ameryki" (fot. Wikimedia Commons/The Waorld Affairs Council of Philadelphia)

Pięć kobiet złożyło pozew przeciwko Billowi Cosby'emu, oskarżając go o ponownie o molestowanie seksualne, niektóre nawet o gwałt. Tym razem jednak w skardze cywilnej pozwane zostały także NBCUniversal, Kaufman Astoria Studios i Carsey-Werner Company.

Zdaniem pozywających oskarżane firmy "wiedziały i/lub powinny były wiedzieć, że Bill Cosby wykorzystywał seksualnie, napadał i/lub znęcał się nad kobietami. Działo się to na ich terenie i nie zrobiono nic, by temu zapobiec". Jeden z najsłynniejszych komediowych sitcomów Ameryki - "The Bill Cosby Show" - był emitowany przez stację telewizyjną NBC od 1984 do 1992 roku. Na przestrzeni 201 odcinków (średnio trwających po ok. 24 minuty) opowiadał o rodzinie Huxtable'ów, której głową był poczciwy doktor Cliff. Serial kręcono na terenie Kaufman Studios, a firma Carsey-Werner była jego producentem.

Wszystkie kobiety, które złożyły pozew przeciwko Cosby'emu - Lili Bernard, Eden Tirl, Jewel Gittens, Jennifer Thompson i Cindra Ladd - już wcześniej przedstawiały mu zarzuty wykorzystywania seksualnego. W pozwie Bernard stwierdziła, że po raz pierwszy spotkała Cosby'ego około lipca 1990 roku na planie jego tytułowego sitcomu. Większość z pozywających zabiegała o niewielkie rólki, co miał starać się skrzętnie wykorzystywać.

Czytaj też: Amadeusz Calik ma być szefem serwisów lokalnych "Super Expressu”

Kontrowersje wokół 83-letniego obecnie aktora i komika pojawiły się w roku 2014. Z czasem liczba rzekomych ofiar zaczęła rosnąć. Ostatecznie oskarżyło go ponad 50 kobiet, pojawiły się także zarzuty gwałtu. Pierwszy proces zakończył się bez ustalenia wyroku, Cosby został skazany w kolejnym procesie w 2018 roku i nazwany "niebezpiecznym przestępcą seksualnym". Miał spędzić w więzieniu od trzech do dziesięciu lat, ale nie przebywał za kratami zbyt długo. 30 czerwca 2021 roku wyszedł na wolność.

(MAC, 07.12.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.