Dział: RADIO

Dodano: Listopad 24, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Pracownicy Polskiego Radia chcą podwyżek. Prezeska odpowiada: nie było zwolnień

Prezeska Polskiego Radia przekonuje, że "zarząd ma świadomość potrzeby podnoszenia i urealniania uposażeń pracowników" (fot. Paweł Wodzyński/East News)

Polskie Radio w przeciwieństwie do prywatnych firm medialnych utrzymało poziom zatrudnienia - tak prezeska spółki Agnieszka Kamińska odpowiedziała na kolejną prośbę związkowców o podwyżki dla pracowników. Dodała przy okazji, że publikacje "w tzw. mediach branżowych" mają wpływ na pozycję biznesową radia.

Działające w Polskim Radiu związki zawodowe w połowie października kolejny raz poprosiły spółkę o podwyżki dla pracowników. W tym tygodniu związkowcy otrzymali odpowiedź od prezeski radia Agnieszki Kamińskiej.

Agnieszka Kamińska w odpowiedzi na pismo związkowców - do którego dotarł "Presserwis" - przypomniała, że ze względu na pandemię COVID-19 największe spółki medialne przeprowadziły obniżki wynagrodzeń (do 20 proc.) i redukcję zatrudnienia, w tym zwolnienia grupowe. "W tym czasie Polskie Radio nie tylko nie dokonało systemowej redukcji zatrudnienia, ale również utrzymało poziom wynagrodzeń" - wskazała prezeska. Przywołuje również informacje z ostatnich tygodni, kiedy duże koncerny medialne ogłosiły zwolnienia grupowe i zamykanie tytułów prasowych. "Jedno z wydawnictw branżowych nazwało ten czas »czarnym piątkiem« na polskim rynku medialnym" - napisała Kamińska.

Zwróciła uwagę związkom zawodowym, że "Polskie Radio utrzymało zarówno zatrudnienie, jak i poziom wynagrodzeń, mimo że ze względu na rosnące koszty funkcjonowania (np. inflacja, energia elektryczna i inne) również musi ograniczać wydatki, tak jak inne spółki medialne".

Prezeska Polskiego Radia przekonuje, że "zarząd ma świadomość potrzeby podnoszenia i urealniania uposażeń pracowników". "Takie procesy są realizowane, o czym Państwa informowałam podczas naszego spotkania. W pierwszej kolejności i w ramach możliwości spółki podnoszone są wynagrodzenia osób z najmniejszymi uposażeniami i proces ten będzie kontynuowany" - zapowiedziała.

Agnieszka Kamińska stwierdziła również, że zarówno związkowcy, jak i zarząd "zdają sobie doskonale sprawę z faktu publikowania, zwłaszcza w tzw. »mediach branżowych« nieprawdziwych i oszczerczych informacji dotyczących Polskiego Radia, które mają wpływ na postrzeganie naszej instytucji oraz jej pozycję biznesową". Jej zdaniem szczególnie "Program III Polskiego Radia stał się celem zorganizowanej kampanii zniesławiającej i inspirowanych ataków medialnych, a liczba oczerniających i nieprawdziwych informacji na temat Trójki była bezprecedensowa".

Z naszych informacji wynika, że na początku sierpnia Agnieszka Kamińska pierwszy raz od kiedy kieruje spółką spotkała się ze związkami zawodowymi. Odbyło się ono w czasie, kiedy w radiu nie było szefów dwóch - uznawanych za opozycyjne - związków zawodowych.

Zgodnie ze skorygowanym planem programowo-finansowym przychody Polskiego Radia w 2022 roku mają być o 8,1 proc. niższe niż w 2021 roku. Jak spodziewa się spółka, przychody z abonamentu (wpływy abonamentowe i rekompensata z tytułu utraconych wpływów) w tym roku wyniosą 252,9 mln zł (spadek o 11,5 proc.), a przychody własne – 65,3 mln zł (wzrost o 5 proc.). Koszty działalności operacyjnej mają wzrosnąć o 5 proc., do 380,4 mln zł, a to oznacza, że Polskie Radio zakończy 2022 rok z 63,6 mln zł straty (w 2021 roku wyniosła ona 19,9 mln zł).

(KOZ, 24.11.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.