Dział: PRASA

Dodano: Październik 06, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Annie Ernaux laureatką literackiej Nagrody Nobla

Annie Ernaux (screen YouTube.com/France Culture)

Francuska pisarka Annie Ernaux otrzymała literacką Nagrodę Nobla za 2022 roku.

Annie Ernaux, autorka krótkich, napisanych oszczędnym stylem powieści autobiograficznych, została nagrodzona za "odwagę i chirurgiczna precyzję, z jaką odkrywa korzenie, zagubienie, wyobcowanie i zbiorowe ograniczenia osobistej pamięci" – odczytał Mats Malm, sekretarz Akademii Szwedzkiej.

Urodzona 1 września 1940 roku w Yvetot w Normandii Annie Ernaux to córka sklepikarzy, pracujących w robotniczej społeczności. Miejsce urodzenia i sytuacja materialna zdeterminowały jej twórczość. Najbardziej znaną powieścią Ernaux jest "Happening", oparta na motywach autobiograficznych książka, która opowiada m.in. o nielegalnej wówczas we Francji aborcji, na jaką zdecydowała się w 1963 roku.

W styczniu w Polsce ukazała się jej autobiograficzna powieść "Lata", wydana przez Wydawnictwo Czarne. Po ogłoszeniu werdyktu Akademii Szwedzkiej polskie księgarnie internetowe nie odnotowały szczególnego skoku popularności książki nowej noblistki.

Ceremonia wręczenia nagrody odbędzie się w grudniu.

Literacka Nagroda Nobla jest przyznawana od 1901 roku. Akademia Szwedzka złożona z pisarzy, literaturoznawców i krytyków wybiera laureata spośród nominowanych, których zgłasza międzynarodowe grono krytyków, badaczy, przedstawicieli organizacji promujących literaturę, a także poprzedni laureaci nagrody i członkowie samej Akademii.

Annie Ernaux otrzyma nagrodę w wysokości 10 mln koron szwedzkich, czyli ok. 4,5 mln zł.

(PAR, 06.10.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.