Dział: PRASA

Dodano: Październik 06, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Dziś poznamy laureata literackiego Nobla. Polska Akademia Nauk symbolicznie wysunęła kandydaturę Serhija Żadana

Akademia Szwedzka dzisiaj ogłosi nazwisko laureata Literackiej Nagrody Nobla (fot. Wikimedia Commons)

Dziś Akademia Szwedzka ogłosi nazwisko laureata Literackiej Nagrody Nobla. Polska Akademia Nauk wysunęła do niej kandydaturę Serhija Żadana, ukraińskiego poety i prozaika.

Komitet Nauk o Literaturze Polskiej Akademii Nauk, jedno z gremiów wskazujących kandydata do literackiego Nobla, wysunął kandydaturę Serhija Żadana jeszcze w marcu. "Żadan - jeden z najwybitniejszych poetów Ukrainy i znakomity prozaik, tłumaczony i nagradzany na świecie - jest w naszej opinii pisarzem noblowskiej miary. Jego głos jako poety pozostaje od lat szczególnie ważny dla Ukraińców" - napisali w zgłoszeniu przewodnicząca komitetu prof. Anna Łebkowska i prof. Paweł Próchniak.

Akademia Szwedzka wybiera laureata na podstawie analizy 600-700 ankiet, jakie rozsyła rok wcześniej do gremiów naukowych i uznanych autorytetów z dziedziny literatury.

Specjaliści wskazują, że polskie zgłoszenie Żadana to jedynie gest symboliczny, wynikający z sytuacji w Ukrainie. Gdyby Akademia Szwedzka miała wziąć pod uwagę jego kandydaturę jeszcze w tym roku, musiałaby złamać regulamin. Zgłoszenia kandydatów muszą bowiem zostać przesłane do końca stycznia w roku, w którym przyznawana jest Literacka Nagroda Nobla.

David Remnick, krytyk literacki "New Yorkera", uważa, że literackiego Nobla mógłby wreszcie otrzymać Salman Rushdie, który przez lata ukrywał się przed fatwą - wyrokiem śmierci za rzekomą obrazę Mahometa. Pisarz postanowił kilka lat temu wrócić do normalnego życia. W sierpniu został napadnięty w Nowym Jorku i po tym ataku stracił oko. Nobel dla Rushdiego miałby być, zdaniem Remnicka, nagrodą dla wolności słowa.

Wśród możliwych kandydatów wymieniani są też Joyce Carol Oates, Haruki Murakami, Annie Ernaux czy Michel Houellebecq. Nazwisko tego ostatniego pojawia się też na listach zakładów bukmacherskich Nicer Odds - obok nazwisk Rushdiego, kenijskiego pisarza Ngũgĩ wa Thiong’o, tworzącego w lokalnym dialekcie, czy Stephena Kinga. Na bukmacherskich listach pojawia się też od kilku lat nazwisko polskiego poety Ryszarda Krynickiego.

(PAR, 06.10.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.