Dział: TELEWIZJA

Dodano: Wrzesień 29, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

TVP Nauka od poniedziałku w telewizji naziemnej i kablówkach. Koszt 40 mln zł

Konferencję prasową TVP Nauka prowadziła wczoraj Marta Kielczyk, nowa prowadząca "Wiadomości" - na zdjęciu z Robertem Szajem, dyrektorem stacji (fot. KOZ)

Startujący w poniedziałek kanał TVP Nauka będzie dostępny naziemnie i w sieciach kablowych. Z największych kablówek od dnia debiutu stację oferować będzie łódzka Toya.

"Częścią misji telewizji publicznej jest docieranie do widzów z programami popularnonaukowymi" - przekonywał wczoraj prezes TVP Mateusz Matyszkowicz w nagraniu zaprezentowanym podczas prezentacji nowego kanału. "Długo czekaliśmy na ten kanał" - dodał.

Według prezesa Matyszkowicza ważnym punktem ramówki TVP Nauka będzie teleturniej "Giganci nauki", prowadzony przez aktora Łukasza Nowickiego (w niedziele o 15.30, od 9 października). Jego zdaniem program nawiązuje do tradycji teleturniejów wiedzowych, które były siłą telewizji publicznej.

Premierowa produkcja TVP Nauka (wraz z emisjami powtórkowymi) ma początkowo stanowić 30-40 proc. ramówki.

Jak mówi "Presserwisowi" dyrektor kanału Robert Szaj, stacja startuje z dziewięcioma własnymi programami. Poza "Gigantami nauki" będą to m.in. cykl dokumentalny "Tajemnice operacji" (prowadzony przez neurochirurga Łukasza Grabarczyka), program "Polskie parki narodowe" (gospodarzem Dariusz Gross), "Raport naukowy" oraz cykl "Jak to działa - ekologia" z Radosławem Brzózką w roli prowadzącego.

- Sięgamy również do archiwum TVP. Pokażemy "Sondę" - zapowiada Szaj.

Wyróżnikiem TVP Nauka mają być transmisje, nieobecne w kanałach popularnonaukowych i dokumentalnych. Np. 3, 4, 5 i 10 października stacja będzie pokazywać na żywo ogłoszenie Nagród Nobla w dziedzinach: fizjologia i medycyna, fizyka, chemia oraz ekonomia.

Ponadto TVP Nauka ma pokazywać m.in. kino science fiction, filmy biograficzne opowiadające o wybitnych naukowcach i pasmo "Nauka i sztuka" poświęcone artystom, którzy w swojej twórczości inspirowali się badaniami naukowymi.

TVP Nauka znajdzie się na testowym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej, nadającym w standardzie DVB-T2/HEVC. Od dnia startu TVP Nauka będzie w ofercie sieci Toya w Łodzi (w pakietach: Oszczędnym, Wygodnym i Bogatym). "W ciągu kilku kolejnych dni TVP Nauka znajdzie się w ofercie największego operatora kablowego w Polsce – Grupy Vectra" - informuje "Presserwis" biuro prasowe spółki.

Kanał TVP Nauka będzie również dostępny w kilkudziesięciu mniejszych sieciach kablowych, m.in. Promax, SatFilm, Dolsat, Telpol i East & West.

TVP Nauka ma kosztować w tym roku 40 mln zł, podobnie jak w 2023 i 2024 roku. Grupą docelową kanału będą widzowie powyżej 14. roku życia.

(KOZ, 29.09.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.