Dział: PRASA

Dodano: Wrzesień 28, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

"Tygodnik Powszechny" z reporterskim portretem abp. Jędraszewskiego. Tym, który zabrał im redakcję

Druga część reporterskiego portretu abp. Jędraszewskiego ukaże się w serwisie internetowym już w ten weekend. Wersja papierowa w kolejnym numerze „Tygodnika” 5 października

Dziennikarze „Tygodnika Powszechnego” przygotowali reporterski portret abp. Marka Jędraszewskiego, który w 2021 roku wypowiedział redakcji umowę najmu. - To jedna z osób, o której mówi się, że ma rząd dusz w polskim Kościele - mówią autorzy. Pierwsza odsłona reportażu już dziś w nowym numerze tygodnika.

- To historia o nieformalnych mechanizmach w polskim Kościele, które czasem sprzyjają tuszowaniu spraw. W przypadku Jędraszewskiego ta sytuacja wygląda na nieoczywistą, bo kuria krakowska uznawana jest za wzorową, jeśli chodzi o pracę z osobami pokrzywdzonymi - zaznacza jeden z autorów Marcin Żyła, zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika”.

Dwuodcinkowy reportaż współtworzyli także Anna Goc i Przemysław Wilczyński.

Jak zaznaczają dziennikarze „Tygodnika”, materiał przedstawia funkcjonowanie krakowskiej kurii oraz m.in. pokazuje nowe wątki dotyczące głośnej sprawy wysłania księdza podejrzanego o przestępstwa seksualne do pracy w domu pomocy społecznej.

- Abp Jędraszewski to jedna z osób, o której mówi się, że ma rząd dusz w polskim Kościele. Czas najwyższy, by ją przedstawić. Dla nas to nie jest żadna zemsta - zaznacza Żyła i dodaje, że portret abp. Jędraszewskiego wybiega poza relacje polskich mediów, przeważnie skupiających się na kontrowersyjnych wypowiedziach hierarchy dotyczących m.in. osób LGBT, zwolenników opozycji czy też przeciwników tezy o zamachu smoleńskim. Materiał opiera się na kilkudziesięciu wywiadach z byłymi współpracownikami arcybiskupa z kurii krakowskiej, a także z czasów, gdy pracował w diecezjach w Łodzi i Poznaniu.

Anna Goc: - Chcieliśmy pokazać, jak Jędraszewski zmieniał się w czasie. Wielu naszych rozmówców potem się wycofywało lub chciało zachować anonimowość, co dobrze pokazuje atmosferę panującą w kolejnych kuriach, w których pracował abp Jędraszewski.

Druga część reporterskiego portretu abp. Jędraszewskiego ukaże się w serwisie internetowym już w ten weekend. Wersja papierowa opublikowana będzie w kolejnym numerze „Tygodnika” 5 października.

(MZD, 28.09.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.