Dział: TELEWIZJA

Dodano: Wrzesień 15, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Sejmowa komisja kultury pozytywnie zaopiniowała kandydatów PiS do KRRiT

Maciej Świrski i Agnieszka Glapiak zasiadają już w radzie nadzorczej PAP (fot. Piotr Molęcki/East News)

Sejmowa komisja kultury pozytywnie zaopiniowała kandydatury Agnieszki Glapiak i Maciej Świrskiego na członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Zgłosił je klub parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość. Podczas posiedzenia komisji poseł Platformy Obywatelskiej Piotr Adamowicz podał, że prezydent Andrzej Duda do KRRiT ma zgłosić Marzenę Paczuską i Tadeusza Deszkiewicza.

Piotr Adamowicz - powołując się na swoje nieoficjalne informacje - ujawnił, że prezydent ma mianować Marzenę Paczuską (była szefowa "Wiadomości" TVP 1) i swojego doradcę społecznego Tadeusza Deszkiewicza (od 2016 roku prezes mazowieckiego publicznego Radia dla Ciebie). Poseł PO przypomniał, że Deszkiewicz zasłynął całkiem niedawno z wypowiedzi na temat kombatantek Powstania Warszawskiego - powiedział o nich "zdemenciałe archeocelebrytki". 

- Nic o tym nie wiem, nikt mi tego nie proponował. Nie chciałbym opuszczać radia, w którym jest mi dobrze i w którym mam szansę robić dużo dobrych rzeczy - mówi Tadeusz Deszkiewicz. Z Marzeną Paczuską nie udało nam się skontaktować.

Podczas posiedzenia sejmowej komisji kultury za kandydaturami Agnieszki Glapiak i Macieja Świrskiego głosowało 15 z 28 członków komisji 

Agnieszka Glapiak w trakcie posiedzenia zapewniała, że będzie "dbała o bezpieczeństwo rynku polskich mediów i bezpieczeństwo informacyjne", co jej zdaniem jest ważne w sytuacji, kiedy za wschodnią granicą toczy się wojna.

"Polska jest krajem wolności słowa i z całą odpowiedzialnością to mówię" - przekonywała Agnieszka Glapiak. Opowiadała, że ogląda "Wiadomości", "Fakty" i "Wydarzenia". "Jeśli nie oglądam »Wiadomości«, mało dowiaduję się o tym, co mają nam do powiedzenia przedstawiciele władzy publicznej" - mówiła Glapiak.

Podobnie wypowiadał się Maciej Świrski. Na pytanie, co sądzi o "Wiadomościach", odpowiedział, że "o gustach się nie dyskutuje". "Jeżeli oglądam Telewizję Polską, to znacząco więcej dowiaduję się o rzeczywistości, niż gdy oglądam inne telewizje, które są na tym wysoce konkurencyjnym rynku" - dodał Świrski.

Odnosząc się do pytań posłów o lex TVN, Agnieszka Glapiak stwierdziła: "W żadnym poważnym kraju poważna czołowa stacja nie ma siedziby na lotnisku. Każda poważna stacja powinna opierać się na przepisach prawa". Pytana natomiast o wyłączenie analogowego radia, odpowiedziała: "Uważam, że idąc z duchem czasu i stojąc przed wyzwaniami nowych technologii, powinniśmy wprowadzać radio cyfrowe". 

Agnieszka Glapiak kieruje Centrum Operacyjnym Ministerstwa Obrony Narodowej. Świrski jest założycielem i prezesem Fundacji Reduta Dobrego Imienia - Polska Liga Przeciw Zniesławieniom. Oboje zasiadają w radzie nadzorczej Polskiej Agencji Prasowej.

Z kolei posłowie Koalicji Obywatelskiej zaproponowali do KRRiT medioznawcę Adama Szynola z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz medioznawcę i prawnika Jędrzeja Skrzypczaka z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ich kandydatury komisja zaopiniowała negatywnie. 

Sejm nad kandydaturami Agnieszki Glapiak i Macieja Świrskiego będzie głosować w czwartek wieczorem.

Senat do Krajowej Rady powołał już wskazanego przez senatorów opozycyjnych medioznawcę prof. Tadeusza Kowalskiego.

Kadencja nowej KRRiT rozpoczyna się wraz z powołaniem ostatniego członka. Do tego czasu obowiązki pełnią dotychczasowi członkowie Rady.

(KOZ, 15.09.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.