Dział: PRASA

Dodano: Grudzień 18, 2006

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Grand Press za reportaż prasowy dla Joanny Wojciechowskiej z „GW"

Grand Press za najlepszy reportaż prasowy otrzymała w tym roku Joanna Wojciechowska z „Gazety Wyborczej".

Dziennikarkę nagrodzono za reportaż „500 euro za ciało, które zje kilogram” o bezrobotnych z Mazur, którzy dorabiali, szmuglując z Ameryki Południowej w żołądkach po sto opakowań kokainy. - Liczba nadesłanych prac, jeśli liczyć także reportaże radiowe i telewizyjne, pokazuje, że jest to wciąż królewska dziedzina w zawodzie dziennikarza - stwierdził tuż przed wręczeniem nagrody Andrzej Jonas (redaktor naczelny „The Warsaw Voice”), jeden z jurorów. W finale o nagrodę wysokości 1 tys. euro walczyło ponadto siedem reportaży: „Opakuj i sprzedaj swoją wieś” – tekst Marcina Kołodziejczyka („Polityka”) o tym, jak tworzy się wieś tematyczną, czyli taką, która nie myśli hektarami, tylko symbolami, i jak można na tym zarobić; „Taniec brzucha w białej sali” – reportaż Elżbiety Isakiewicz opublikowany w „Tygodniku Powszechnym” o wolontariuszach, którzy w dzieciństwie chorowali na nowotwór, a teraz jako dorośli wrócili na oddział onkologii, by pomagać chorym dzieciom; „Byłem uczniem ojca dyrektora” – opublikowany w „Gazecie Wyborczej” reportaż Wojciecha Bojanowskiego, który przez kilka miesięcy był studentem I roku Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, a potem opisał, jak od środka wygląda życie i nauka w szkole ojca Tadeusza Rydzyka; „Przeklęta” – reportaż Wacława Radziwinowicza („Gazeta Wyborcza”) o dyrektorce szkoły w Biesłanie Lidii Aleksandrownej, która jest obiektem powszechnej nienawiści, gdyż sama przeżyła masakrę sprzed dwóch lat, a setki jej wychowanków zginęły; „Herbatka z nazistą” – reportaż Marka Sterlingowa i Marka Wąsa („Gazeta Wyborcza Trójmiasto”) pokazujący niemieckich neonazistów, którzy mają już swoich ludzi w Landtagach i chcą walczyć o wejście do Bundestagu; „Ojczyzna matnia” – reportaż Wojciecha Surmacza („Puls Biznesu”) o braciach Gałkiewiczach, biznesmenach ze Rzgowa, którzy odważyli się ujawnić propozycje korupcyjne wobec lokalnych polityków i decydentów; „Tajemnice pomarańczowej rewolucji” – reportaż Jerzego Haszczyńskiego, Mai Narbutt, Pawła Reszki i Tatiany Serwetnyk („Rzeczpospolita”) odkrywający sekrety negocjacji z gorących dni pomarańczowej rewolucji na Ukrainie, w których uczestniczyli prezydenci Polski i Litwy, szef unijnej dyplomacji Javier Solana oraz Lech Wałęsa.

(ROM, 18.12.2006)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

Dział: PRASA

Dodano: Grudzień 18, 2006

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Grand Press za wywiad dla Szymona Hołowni

Zwycięską rozmowę z teologiem księdzem prof. Jerzym Szymikiem o sensie cierpienia oraz jak pomagać je znieść innym opublikowała „Rzeczpospolita".

"Niebo dla gołębi" to tytuł rozmowy, którą autor przeprowadził z ks. Szymikiem krótko po tragedii na targach gołębiarskich w jednej z hal MTK. - Duży wkład w tę nagrodę miał właśnie ks. prof. Jerzy Szymik. Uwielbiam rozmówców, którzy potrafią odpowiedzieć na pytanie: "nie wiem". Milczy wtedy on, milczę ja, a po chwili obaj wykrzykujemy swoją złość i niezgodę na ludzki dramat, o którym rozmawiamy. Tak było z ks. Szymikiem i dziś także jemu bardzo dziękuję - powiedział ze sceny Hołownia. W tej kategorii nominacji nominowane były również wywiady: „Zimna wojna mediów” - opublikowana w „Newsweek Polska” rozmowa Pawła Siennickiego z Tomaszem Lisem i Bronisławem Wildsteinem.
„Żegnaj, Maniuś, żegnaj!” – wywiad Katarzyny Bielas („Gazeta Wyborcza”) z pisarzem Marianem Pankowskim.
„Wszechpolak” – wywiad Dariusza Zaborka („Gazeta Wyborcza”) z prof. Wiesławem Chrzanowskim.
„Orgazm po szyicku” – rozmowa Jacka Hugo-Badera („Gazeta Wyborcza”) z doktor Busainą Rahal „Tyle, ile można unieść” – opublikowana w „Gazecie Wyborczej” rozmowa Joanny Sokolińskiej z Jadwigą Cichy.
„Tu zaszła zmiana” – wywiad Pawła Moskalewicza i Jacka Ziarno („Puls Biznesu”) z Andrzejem Lepperem„Raczej tkam, niż szyję” – rozmowa Małgorzaty Subotić („Rzeczpospolita”) z Dariuszem Basińskim.
A także wywiad z Kazimierą Szczuką zrobiony przez Marcina Mellera („Playboy”) oraz wywiad z Aleksandrem Kwaśniewskim przeprowadzony przez Katarzynę Kolendę-Zaleską i Grzegorza Miecugowa (TVN 24) – ostatni wywiad prezydenta, w którym po raz pierwszy Kwaśniewski przyznaje, co było prawdziwym powodem jego niedyspozycji w Charkowie.

(ROM, KRP, 18.12.2006)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo

PODOBNE ARTYKUŁY

Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.