Temat: pożegnanie

Dział: PRASA

Dodano: Sierpień 22, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Nie żyje Tadeusz Pikulicki, dziennikarz i były naczelny "Gazety Krakowskiej"

Tadeusz Pikulicki był pierwszym naczelnym "Gazety Krakowskiej", gdy przestała być organem partyjnym (screen: Dziennikpolski24.pl)

Stowarzyszenie Sieć Solidarności w Krakowie poinformowało, że w wieku 68 lat zmarł Tadeusz Pikulicki – dziennikarz "Gazety Krakowskiej" i jej redaktor naczelny w 1990 roku. Był także szefem biura prasowego Małopolskiego Komitetu Obywatelskiego "Solidarność".

Pracę w "Gazecie Krakowskiej" rozpoczynał w 1980 roku, jako redaktor depeszowo-techniczny i reporter. – W ostatnich miesiącach karnawału Solidarności relacjonował zjazd "Solidarności" w Gdańsku, gdzie wykazał się dużą sprawnością dziennikarską, kontaktami – wspomina Jerzy Sadecki, redaktor naczelny "Gazety Krakowskiej" w latach 1990-1994.

Brał udział w strajku wiosennym w 1988 roku w Hucie im. Lenina, za co został skazany przez kolegium w Nowej Hucie na 14 dni aresztu. Podczas wyborów w 1989 roku był szefem biura prasowego Małopolskiego Komitetu Obywatelskiego "Solidarność” oraz redaktorem biuletynu Komitetu Wyborczego MKO "Solidarność” – "Karta ’89. Biuletyn wyborczy Solidarność”. W czerwcu 1990 wrócił do "Gazety Krakowskiej" i kierował nią do końca roku. Był pierwszym redaktorem naczelnym gazety, która przestała być organem partyjnym.

– Po tym, jak komisja likwidacyjna postanowiła zwrócić "Krakowską" dawnej grupie Szumowskiego, wróciliśmy do redakcji, a Tadek Pikulicki został redaktorem naczelnym. Był zarazem prezesem spółki założonej przez krakowskich dziennikarzy i literatów. Kiedy w grudniu 1990 roku te dwa stanowiska rozdzielono, pozostał w spółce i jako prezes poszukiwał dla "GK" inwestora. Potem zajął się własną działalnością biznesową – dodaje Jerzy Sadecki.

Następnie Pikulicki pracował także w piśmie "Czas Krakowski", był wiceszefem "Dziennika" TVP, przedsiębiorcą w branży reklamowej. Organizował również konkurs im. Maćka Szumowskiego na reportaż "Polska zza siódmej miedzy". W 2011 roku został uhonorowany medalem "Niezłomnym w słowie", czyli wyróżnieniem nadawanym osobom, które w latach 80. XX wieku, ryzykując represje i więzienie, działały na rzecz wolności słowa. W 2013 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 2018 roku Medalem „Dziękujemy za wolność”.

(MAC, 22.08.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.