Temat: reklama

Dział: REKLAMA

Dodano: Sierpień 05, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Obrona wartości LGBT w reklamie szwedzkiego wojska

"Powinniśmy być dumni z posiadania sił zbrojnych, które chronią wszystkich mieszkańców, niezależnie od tego, kim jesteś" – mówi Lovisy Zeiloth, dyrektor artystycznej agencji Nord DDB, współpracującej ze szwedzkim wojskiem przy tym projekcie (screen: YouTube/Försvarsmakten)

"Obrona wartości LGBT jest teraz ważniejsza niż kiedykolwiek" – głosi przekaz reklamy szwedzkiego wojska. Kampania lansowana w mediach w związku z odbywającym się w Sztokholmie Tygodniem Pride nawiązuje do rosyjskiej wojny w Ukrainie.

Reklama z żołnierzami na polu bitwy, trzymającymi w rękach świece dymne, tworzącymi tęczową flagę, ukazała się na pierwszej stronie dziennika "Svenska Dagbladet", a także w "Dagens Nyheter", "Göteborgs-Posten", "Sydsvenskan". Kampania jest prowadzona równolegle w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram, Snapchat, Tik Tok).

"Nie możemy brać naszych praw za pewnik"

"Niepewne czasy nie powodują, że przestajemy bronić praw człowieka, jednakowej wartości każdej osoby oraz prawa do życia takim, jakim jesteś" – głosi przekaz szwedzkich sił zbrojnych.

Czytaj też: Jak szefa KPRM przygotowywano do rozmowy z Piaseckim. Polityczny PR w mailach Dworczyka

Koszt zakupu powierzchni reklamowej wyniósł 517 tys. koron (ok. 50 tys. euro).

Według Lovisy Zeiloth, dyrektor artystycznej agencji Nord DDB, współpracującej ze szwedzkim wojskiem przy tym projekcie, przekaz ma na celu "zwrócić uwagę, że inwazja Rosji na Ukrainę boleśnie uzmysłowiła, że nie możemy brać naszych praw za pewnik". "Powinniśmy być dumni z posiadania sił zbrojnych, które chronią wszystkich mieszkańców, niezależnie od tego, kim jesteś. To nie jest takie oczywiste" – podkreśla Zeiloth.

Wojsko na swojej stronie internetowej pisze, że "niektórzy twierdzą, że są ważniejsze rzeczy, na których powinniśmy się skupić, niż machanie (tęczową) flagą Pride". "Nie ma w tym sprzeczności. Naszym zadaniem jest obrona Szwecji, wszystkich jej mieszkańców, naszej demokracji oraz naszych praw" – wyjaśnia biuro prasowe szwedzkich sił zbrojnych.

Nie pierwsza taka akcja

Kulminacją tegorocznego Pride w Sztokholmie, skupiającego środowiska LGBT oraz ich sympatyków, będzie w sobotę przemarsz przez miasto tysięcy uczestników. Wojsko zapowiedziało podstawienie swojej ciężarówki, która stanie się platformą. Siły zbrojne mają również swój namiot informacyjny w miasteczku Pride.

Czytaj też: O Lisie w Trzódce w Tok FM. „Decyzja o zwolnieniu polityczna”. „Jak uratować komentatora?”

W ubiegłym roku szwedzkie wojsko z okazji Pride opublikowało w mediach reklamę z żołnierzami wznoszącymi tęczową flagę i podpisem "Flaga warta obrony". Wykorzystane zdjęcie odwoływało się do słynnej fotografii z 1945 roku "Sztandar nad Iwo Jimą", na której amerykańscy żołnierze wznoszą flagę swojego kraju na górze Suribachi podczas wojny z Japonią.

(DAN, 05.08.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.