Dział: INTERNET

Dodano: Lipiec 18, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Portal Pap.pl niedostępny w Rosji

Internetowy serwis PAP został zablokowany na terenie Rosji (fot. Wikipedia)

Roskomnadzor zablokował dostęp do portalu informacyjnego Polskiej Agencji Prasowej. O blokadzie poinformował projekt Roskomswoboda, który prowadzi monitoring wdrażanych przez władze federacji blokad informacyjnych.

Serwis Pap.pl znalazł się na liście 23 stron, które w ostatnim czasie na żądanie prokuratury generalnej Rosji zablokował Roskomnadzor - federalny organ regulacji komunikacji elektronicznej. Na liście, jak informuje PAP, znalazł się też portal Swobodnaja Buriacja, który informował o dezercji buriackich żołnierzy, którzy z rejonu walk w Ukrainie usiłują wracać do domów na Syberii, oraz ukraińskie portale informacyjne.

Czytaj też: Liga angielska jednak zostaje w Canal+, sublicencja od Viaplay

W sumie od 24 lutego, kiedy Rosja dokonała agresji na teren Ukrainy, zablokowano w Rosji ponad 5400 portali, serwisów i witryn internetowych. Wśród nich znajdują się niezależne rosyjskie portale internetowe, strony ukraińskie i białoruskie, a nawet takie platformy, jak Facebook, Twitter czy Instagram. W przypadku ostatniej z platform blokada uderzyła w posiadaczy tysięcy profili influencerskich w Rosji, którzy zarabiali na publikacji zdjęć i filmów.

Przyczyn zablokowania Pap.pl w Rosji jest kilka. Po rosyjskiej inwazji PAP uruchomił na swoim portalu ukraińską wersję serwisu. Poza wiadomościami dotyczącymi wojny w Ukrainie serwis przekazuje również informacje praktyczne, z których mogą skorzystać ukraińscy uchodźcy wojenni w Polsce. Podobny serwis skupiony na informacjach wojennych jest wydawany w języku rosyjskim.

Przypomnijmy, że pod koniec lutego prezes PAP Wojciech Surmacz wystosował apel do Europejskiego Stowarzyszenia Agencji Prasowych (EANA) o usunięcie z niego rosyjskiej agencji TASS. Podstawą apelu była konieczność walki z rosyjską dezinformacją. Organizacja nie wykluczyła TASS, ale 27 lutego zdecydowała o zawieszeniu jej członkostwa. Decyzję o wykluczeniu rosyjskiej agencji ze swoich struktur ma podjąć Zgromadzenie Ogólne EANA.

Czytaj też: Słuchalność RMF FM nadal powyżej 31 proc. Polskie Radio 24 z rekordem

(PAR, 18.07.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.