Dział: TELEWIZJA

Dodano: Czerwiec 25, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

2,5 mln widzów bez ogólnodostępnych TVN i Polsatu. Zostaje im rządowa propaganda

Nadawcy komercyjni protestują. Faworyzowanie TVP - de facto rządowej propagandy - to także wpływanie na wolność politycznej debaty w Polsce (fot. John Tuesday/ Unsplash)

TVN, Polsat, TV Puls i Kino Polska wydały wspólne oświadczenie dotyczące zmiany standardu nadawania naziemnych stacji telewizyjnych. "Będziemy walczyć o prawa widzów, a także nasze, jako największych nadawców w Polsce, ze skutkami tych działań oraz domagać się adekwatnej rekompensaty" - napisali nadawcy.

Polscy nadawcy komercyjni protestują przeciwko faworyzowaniu Telewizji Polskiej w procesie zmiany częstotliwości i standardu nadawania. Temat podejmowany był od miesięcy, jednak pierwszy raz nadawcy komercyjni wystąpili wspólnie i publicznie. Sprawa ma też wymiar polityczny - opozycja zwraca uwagę, że sprzyjanie telewizji rządowej - która faktycznie jest propagandowym skrzydłem PiS - przed zbliżającymi się wyborami to ingerencja w proces demokratyczny. 

Czytaj też: Prywatni nadawcy z dodatkowym zasięgiem naziemnym? Ma pomóc zmiana kodeka wideo

Poniżej pełny tekst apelu:

"27 czerwca zakończy się proces zmiany częstotliwości i standardu nadawania naziemnych stacji telewizyjnych – z DVB-T na DVB-T2. W wyniku decyzji Urzędu Komunikacji Elektronicznej na wniosek Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji inaczej potraktowano telewizje prywatne, a inaczej telewizję publiczną, która w przeciwieństwie do nadawców komercyjnych nie musi przechodzić na nowy standard nadawania DVB-T2.

Oznacza to, że proces refarmingu i zmiany standardu nadawania został przeprowadzony w sposób znacząco odmienny od ustaleń poczynionych w ostatnich 2 latach w gronie nadawców, UKE, KRRiT oraz Ministerstwa Cyfryzacji. W efekcie około 2,5 mln widzów pozostaje bez możliwości odbierania ogólnodostępnych kanałów Polsatu, TVN, TV Puls, Kino Polska oraz wielu innych.

Przeciwstawiamy się niesprawiedliwym działaniom, które pozbawiają dużą część widzów telewizji naziemnej dostępu do ulubionych kanałów oraz traktują w sposób dyskryminujący wszystkich nadawców komercyjnych, faworyzując telewizję publiczną.

Będziemy walczyć o prawa widzów, a także nasze, jako największych nadawców w Polsce, ze skutkami tych działań oraz domagać się adekwatnej rekompensaty i jak najszybszego przełączenia kanałów TVP na standard nadawania obowiązujący pozostałych nadawców".

Pod oświadczeniem podpisały się: TVN, Polsat, TV Puls i Kino Polska.

(MAT, 25.06.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.