Dział: PRASA

Dodano: Maj 31, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Polscy wydawcy lokalni apelują do rządu o dotowanie prasy. "Jak w Austrii, Danii i Francji"

Stowarzyszenie Gazet Lokalnych apeluje do premiera Morawieckiego o pomoc w finansowania działalności wydawniczej na rynkach lokalnych (fot. Wojciech Olkusnik/East News)

Wydawcy zrzeszeni w Stowarzyszeniu Gazet Lokalnych zwrócili się do premiera Mateusza Morawieckiego o wprowadzenie dotacji na rozwój prasy lokalnej w Polsce. "Czas, by polskie państwo wsparło działania i misję prasy lokalnej" – napisali w apelu. 

W apelu zaadresowanym do premiera Mateusza Morawieckiego, szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka i ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego, wydawcy tłumaczą, że ze względu na spadek czytelnictwa i przenoszenie budżetów reklamowych do internetu wydawanie prasy lokalnej jest w ostatnich latach ogromnym wyzwaniem.

Stowarzyszenie Gazet Lokalnych podnosi, że istnienie prasy lokalnej jest istotne dla małych społeczności, dlatego wychodzi z inicjatywą wprowadzenia dotacji dla tego segmentu prasy - podobnie, jak to jest w innych krajach Unii Europejskiej, w tym Austrii, Francji czy Danii.  

Według SGL takie dotacje mogłyby przybrać formę zarówno dopłat do druku, dodatków na wsparcie różnorodności mediów, zwłaszcza lokalnych, jak i dotacji na dystrybucję gazet czy modernizację wydawnictw. SGL chce wspólnie z rządem wypracować najlepsze rozwiązanie dla lokalnej prasy w Polsce. 

– Zdajemy sobie sprawę, że nasz apel może spotkać się z krytyką, ale nigdy nie ma dobrego czasu na rozpoczęcie dyskusji na ten temat. Skoro państwo za pomocą różnych subsydiów dofinansowuje muzea, domy kultury, sport to znaczy, że musi zrozumieć, że równie ważna jest prasa lokalna – mówi Andrzej Andrysiak, prezes SGL. – Chcielibyśmy w tej sprawie podyskutować. Zarówno z rządzącymi, jak i ludźmi z branży, bo rozumiem, że mogą różnie to postrzegać - np. jako wyciągnięcie ręki do PiS-u. Ale nie o to chodzi. Bez znaczenie jest, czy u władzy jest Prawo i Sprawiedliwość, Ruch Hołowni czy Platforma Obywatelska, ta dyskusja w końcu musi się odbyć.

Poniżej treść apelu Stowarzyszenia Gazet Lokalnych:

Apel wydawców prasy lokalnej
o subsydiowanie mediów lokalnych w Polsce

Prasa lokalna stanowi fundament demokracji na poziomie samorządów gminnych, czy powiatowych. Jest podstawowym źródłem informacji dla swoich czytelników, sprawuje funkcje strażnicze wobec działań władz i organizacji publicznych, promuje wydarzenia społeczne, sportowe, kulturalne, integruje lokalną społeczność wobec wspólnych przedsięwzięć. Pełni także, co jest szczególnie warte podkreślenia, ogromnie ważną rolę kulturotwórczą. Nie tylko opisując wydarzenia ze świata sztuki, teatru i literatury, czy promując rodzimych twórców. Wielu mieszkańców naszych miast i wsi jedynie poprzez lekturę prasy lokalnej ma kontakt ze słowem drukowanym. Dlatego tak ważny jest jej rozwój.

Różne przyczyny, nawarstwiające się od lat, jak spadek czytelnictwa, w tym prasy papierowej, czy przeniesienie budżetów reklamowych do internetu, sprawia, że wydawanie prasy, zwłaszcza lokalnej, tej o mniejszych nakładach, jest niemałym wyzwaniem dla małych, często rodzinnych firm. Mimo tego z determinacją wypełniają one swą misję, pełnioną z myślą o swych czytelnikach i o rozwoju lokalnych środowisk. Potrzebna jest w tym pomoc Państwa.

Dlatego my, wydawcy gazet lokalnych, apelujemy do władz państwa o wprowadzenie dotacji na rozwój prasy lokalnej w Polsce. Rozwiązanie takie, jak wsparcie przez władze państwowe dla sektora wydawniczego stosują różne kraje Unii Europejskiej, m.in. Austria, Dania, Francja, Szwecja i Włochy. Czas, by Polska dołączyła do tego grona, w trosce o rozwój ważnego rynku prasy, ale też w staraniu o podtrzymanie czytelnictwa w jego tradycyjnym wydaniu.

Dotacje we wskazanych krajach przybierają różną formę: dopłat do druku, dotacji na wsparcie różnorodności mediów, zwłaszcza lokalnych, dotacji na dystrybucję gazet czy na modernizację wydawnictw. Bez wskazywania na rozwiązanie, które byłoby najlepsze w polskiej rzeczywistości, apelujemy do Rządu Rzeczpospolitej Polskiej, w tym do Ministerstwa Kultury, o podjęcie rozmów z reprezentującym wydawców Stowarzyszeniem Gazet Lokalnych w tej sprawie. Jesteśmy przekonani, że wspólnie wypracujemy model wsparcia mediów lokalnych, korzystny zwłaszcza dla ich czytelników.

Rozwój prasy lokalnej leży nie tylko w interesie jej wydawców, dziennikarzy, pracowników mediów, ale w interesie całych lokalnych środowisk. Czas, by polskie państwo wsparło działania i misję prasy lokalnej.

Warszawa, Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Gazet Lokalnych

(BAE, 31.05.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.