Temat: badania radia

Dział: RADIO

Dodano: Maj 20, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Wszczęto postępowanie ws. zamówienia badania słuchalności w nieznanej firmie

Zdaniem OFBOR, Krajowy Instytut Mediów "naruszył zasady konkurencyjności, przejrzystości i proporcjonalności, organizując postępowanie" z zamiarem działania na korzyść jednego wykonawcy (fot. Pixabay.com)

Urząd Zamówień Publicznych – w związku z wnioskiem Organizacji Firm Badania Opinii i Rynku – wszczął postępowanie wyjaśniające dotyczące wyboru przez Krajowy Instytut Mediów szerzej nieznanej firmy Alternatywa Polska do realizacji badania słuchalności.

Organizacja Firm Badania Opinii i Rynku na początku maja wystąpiła do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych z wnioskiem o wszczęcie kontroli doraźnej. UZP przez kolejne dni analizował, czy zachodzą podstawy do wszczęcie postępowania, co stanowi wstępny etap kontroli. W środę OFBOR otrzymał z Urzędu potwierdzenie rozpoczęcia postępowania.

"KIM naruszył zasady konkurencyjności"

OFBOR we wniosku do UZP zarzucił KIM naruszenie przepisów przy udzieleniu zamówienia firmie Alternatywa Polska (umowa opiewa na 23,3 mln zł), która wykonuje nowe, deklaratywne badanie słuchalności radia. Wskazał na "zastosowanie trybu zamówienia z wolnej ręki bez zaistnienia ustawowych przesłanek" oraz "określenie warunków udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego w sposób nieproporcjonalny do przedmiotu zamówienia".

Czytaj też: TVP ponownie upomniana przez KRRiT za "für Deutschland" Tuska w "Wiadomościach"

Jak wskazała organizacja, aby można było zastosować zamówienie z wolnej ręki, musi wystąpić pilna potrzeba jego udzielenia, "przez którą należy rozumieć konieczność ochrony jakiegoś interesu, którego naruszenie zagrożone jest wystąpieniem nieprzewidywalnych okoliczności, a który to interes może doznać uszczerbku w przypadku zbyt długiego oczekiwania na udzielenie zamówienia publicznego".

Pilna potrzeba – jak tłumaczył KIM – wynikała z terminów określonych przez organ założycielski, czyli Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. OFBOR przywołał jednak uchwałę Krajowej Izby Odwoławczej, która wskazuje, że "nie do zaakceptowania jest okoliczność, w której zamawiający dostosowuje tryb udzielenia zamówienia publicznego do możliwości wydatkowania środków publicznych, przyznanych w ramach dotacji przez organ założycielski". 

Zdaniem OFBOR Krajowy Instytut Mediów "naruszył zasady konkurencyjności, przejrzystości i proporcjonalności, organizując postępowanie" z zamiarem działania na korzyść jednego wykonawcy.

Naruszenie dyscypliny finansów publicznych

OFBOR wskazał we wniosku, że do postępowania wartości 23,3 mln zł zaproszono podmiot, który nie prowadził działalności gospodarczej zgodnej z przedmiotem zamówienia. Organizacja przypominała, że firma Alternatywa Polska w 2020 roku miała 39 tys. zł przychodów i 149 tys. zł straty. "Był to podmiot, który nie spełniał minimalnych poziomów zdolności do udziału w podstępowaniu o udzielenie zamówienia na badanie opinii publicznej i nie dawał rękojmi należytego wykonania zamówienia" – napisał OFBOR.

Czytaj też: KRRiT: pasek TVP Info "Nuklearny atak Putina na Ukrainę" mógł wywołać panikę

"Zaproszenie do udziału w postępowaniu jest równoznaczne z określeniem jego warunków, należy zatem przyjąć, że Zamawiający dokonał określenia warunków udziału w postępowaniu w sposób nieproporcjonalny do przedmiotu zamówienia, co wypełnia znamiona naruszenia dyscypliny finansów publicznych" – czytamy we wniosku do UZP.

OFBOR podał również, że z opisu metodologii badania "nie wynika – w ocenie profesjonalnych badaczy, reprezentowanych przez Wnioskodawcę – potrzeba zaangażowania środków publicznych tak wielkiej wartości".

(KOZ, 20.05.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.