Dział: RADIO

Dodano: Maj 12, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Nie żyje Maria Pańczyk-Pozdziej, ikona Radia Katowice

Maria Pańczyk-Pozdziej prowadziła jeden z najpopularniejszych programów na antenie Radia Katowice - "Po naszymu, czyli po śląsku" (fot: mat. wł. pras.)

Nie żyje Maria Pańczyk-Pozdziej – jedna z ikonicznych postaci Radia Katowice, propagatorka kultury i gwary śląskiej. Zmarła po długiej chorobie w wieku 79 lat.

Maria Pańczyk-Pozdziej pracowała w Radiu Katowice od 1971 roku. W 1993 roku zorganizowała pierwszy konkurs gwary śląskiej „Po naszymu, czyli po śląsku”, w którym startujący ubiegają się o tytuł „Ślązaka Roku”. Wraz z Adamem Daszewskim w latach 1993-99 tworzyła scenariusze telenoweli „Sobota w Bytkowie”, produkowanej przez TVP Katowice. W 2010 roku została nagrodzona przez zarząd Polskiego Radia Złotym Mikrofonem „za ukochanie ziemi śląskiej oraz upór w propagowaniu gwary i obyczaju tego regionu”.

Dziennikarka miała też za sobą karierę polityczną. Była radną sejmiku śląskiego, a w latach 2005-2019 senatorką. W VIII kadencji Senatu była też jego wicemarszałkiem.

Zmarła po długotrwałej chorobie, do końca aktywna na antenie w niedzielnym programie "Po naszymu, czyli po śląsku". 

(PAR, 12.05.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.