Dział: PRASA

Dodano: Maj 05, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Ami Vitale szefową jury konkursu Grand Press Photo 2022

W konkursie Grand Press Photo 2022 oceniane będą zdjęcia wykonane między 1 kwietnia 2021 a 31 marca 2022 roku. Wszystkie informacje na temat konkursu są dostępne na stronie internetowej: www.grandpressphoto.pl

Znany jest już skład jury XVIII edycji konkursu Grand Press Photo 2022. Zasiadają w nim: Ami Vitale - jako przewodnicząca - Antonio Bat, Anna Bedyńska, Weronika Mirowska oraz Andrzej Zygmuntowicz.

Przewodniczącą jury Grand Press Photo 2022 jest amerykańska fotoreporterka Ami Vitale.

Press

Ami Vitale jest ambasadorką Nikona i fotografką kontraktową magazynu (fot. mat. wł. arc)

Fotografka i filmowczyni. Podczas podróży do ponad 100 krajów była świadkiem nie tylko przemocy i konfliktów, ale także niebywałego piękna i mocy ludzkiego ducha. Jest ambasadorką Nikona i fotografką kontraktową magazynu "The National Geographic", a przez ostatnie 4 lata była przewodniczącą jego Rady Doradczej Fotografów. Sześć razy została laureatką World Press Photo. Wykłada dla National Geographic LIVEseries i prowadzi warsztaty fotograficzne na całym świecie. Jest dyrektorką wykonawczą Vital Impacts, którego misją jest wspieranie oddolnych organizacji chroniących ludzi i dziką przyrodę. Autorka książki "Panda Love: The Secret Lives of Pandas", jest także jedną z założycielek Ripple Effect Images, kolektywu naukowców, pisarzy, fotografów i filmowców, którzy dokumentują wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi, przed którymi stoją kobiety i dziewczęta. Członkini Executive Advisory Committee w Alexia Foundations Photojournalism Advisory Board.

W jury tegorocznego konkursu zasiądą obok niej także:
Antonio Bat

Press

Antonio Bat m.in. relacjonował wojnę w Chorwacji, Bośni i Hercegowinie oraz Kosowie w latach 1991-1995 (fot. mat. wł. arc)

Urodzony w Zagrzebiu w 1964 roku. Karierę rozpoczął jako fotograf w gazecie "Vecernji List". Po ukończeniu dziennikarstwa na Uniwersytecie w Zagrzebiu (FPZN), rozpoczął pracę w HINA News Agency jako ich pierwszy fotograf i fotoedytor. Relacjonował wojnę w Chorwacji, Bośni i Hercegowinie oraz Kosowie w latach 1991-1995, wizyty papieża Jana Pawła II w wielu krajach oraz doniosłe wydarzenia polityczne. Od 1992 roku pracował jako niezależny fotograf dla European Pressphoto Agency. W latach 1995-1996 był fotografem magazynu Arena, by w 1996 roku powrócić do EPA, z którą związany jest do dziś.

Anna Bedyńska

Press

Anna Bedyńska - obok wielu innych wyróżnień - w Grand Press Photo zdobyła aż siedem nagród w kategoriach głównych (2006, 2008, 2009, 2013, 2016, 2017) (fot. mat. wł. arc)

Fotografka dokumentalistka, dwukrotnie zdobyła nagrodę za Zdjęcie Roku w Grand Press Photo (2005 i 2017). Jest laureatką World Press Photo (2013). Jej domeną są reportaże często odwołujące się do tematów tabu. Autorka cykli: „Rodzić po ludzku”, „Umierać po ludzku” czy „Dzieciaki do domu”, które w ramach akcji społecznych „Gazety Wyborczej” rozpoczynały dyskusje i przełamywały tematy tabu wokół śmierci i narodzin. W centrum jej zainteresowań jest zawsze człowiek. Prezentowany w 2022 roku w Kioto projekt “Forever mine” po raz pierwszy w przestrzeni publicznej porusza temat porwań rodzicielskich w Japonii. Wykładała fotografię prasową na Uniwersytecie Warszawskim, uhonorowana stypendiami oraz doroczną Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2013). W Grand Press Photo zdobyła też siedem nagród w kategoriach głównych (2006, 2008, 2009, 2013, 2016, 2017) oraz m.in. Kinoproba w Rosji (2017), BZWBK Press Photo (2005, 2007, 2009, 2013). Obecnie mieszka i tworzy w Bukareszcie.

Weronika Mirowska

Press

Weronika Mirowska przez 15 lat tworzyła i produkowała animacje i efekty do filmów i spotów reklamowych; jest prezeską Fundacji Grand Press i dyrektorką wydawniczą „Press” (fot. Simona Supino)

Absolwentka PWSFTViT w Łodzi, pracowała jako compositing artist przy nagrodzonym w 2008 roku Oscarem filmie animowanym „Piotruś i Wilk” w reżyserii Suzie Templeton. Przez piętnaście lat tworzyła i produkowała animacje i efekty specjalne do filmów oraz spotów reklamowych. Prezeska Fundacji Grand Press i dyrektorka wydawnicza magazynu „Press”. Od 2020 roku organizatorka konkursu Grand Press Photo, twórczyni Medalu Wolności Słowa.

Andrzej Zygmuntowicz

Press

Andrzej Zygmuntowicz zajmuje się także teorią fotografii: zarówno jej historią, jak i analizą tendencji w fotografii i nowych mediach; wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim (fot. mat. wł. arc)

Fotograf, od 2005 roku jest przewodniczącym Rady Artystycznej Związku Polskich Artystów Fotografików, były prezes ZPAF (1991–1994) i Fundacji Konkurs Polskiej Fotografii Prasowej (1993–2004). Autor kilkunastu wystaw indywidualnych i uczestnik ponad 200 wystaw zbiorowych w Polsce i za granicą. Zilustrował kilka tysięcy artykułów i ponad sto książek. Zajmuje się także teorią fotografii: zarówno jej historią, jak i analizą najnowszych tendencji w fotografii i nowych mediach. Wykładowca na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.

***

W konkursie Grand Press Photo 2022 oceniane będą zdjęcia wykonane między 1 kwietnia 2021 a 31 marca 2022 roku. Termin zgłaszania prac upłynął 5 kwietnia br. Wszystkie informacje na temat konkursu są dostępne na stronie internetowej: www.grandpressphoto.pl.

***

Partnerami GPP 2022 są:

  • Partner kategorii People: Miasto Gdańsk
  • Partner kategorii Culture, hobby, sport: Provident Polska
  • Partner kategorii Climate, responsibility: Spółka Biurowa Skanska w regionie CEE
  • Partner kategorii Own Vision: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS
  • Partner kategorii Young Poland: Fujifilm
  • Partnerzy gali: ColorOffOn, F25 Production House, Studio Cocosound
  • Patroni medialni: Wirtualna Polska, Jet Line, Digital Camera, Fotopolis.

(CP, 05.05.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.