Temat: social media

Dział: INTERNET

Dodano: Maj 04, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Ruch Narodowy najaktywniejszym ugrupowaniem politycznym na Facebooku

Najaktywniejszy na Facebooku był Ruch Narodowy (screen: Facebook.com/RuchNarodowy)

Ruch Narodowy, Agrounia i Platforma Obywatelska to wiodące profile ugrupowań politycznych na Facebooku w pierwszym kwartale tego roku.

Aż 1,5 mln interakcji zebrał przez trzy miesiące facebookowy profil Ruchu Narodowego, który zastąpił zablokowany przez Facebook profil Konfederacji. Na drugim miejscu znalazła się Agrounia z 1,1 mln interakcji. Trzeci był profil Platformy Obywatelskiej, który zebrał 728 tys. interakcji.

Profil Ruchu Narodowego rósł najszybciej

Najgorzej między styczniem a marcem radził sobie profil Bezpartyjnych Samorządowców - odnotował zaledwie 625 interakcji – wynika z raportu Instytutu Badań Internetu i Mediów Społecznościowych.

Press

(graf. Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych)

"Biorąc pod uwagę dynamikę rozwoju poszczególnych profili, najszybciej rósł profil Ruchu Narodowego, który w I kwartale 2022 r. zyskał aż 12 tys. nowych fanów. Niedaleko za nim znalazła się strona Agrounii (8,7 tys. nowych fanów), zaś podium zamknęła Platforma Obywatelska (5,2 tys. nowych fanów). Zdecydowanie najgorzej wypadły pod tym względem ugrupowania KUKIZ15 oraz Partia KORWiN. Profile te mogą liczyć straty swoich obserwatorów w tysiącach. W badanym okresie profilowi KUKIZ15 ubyło aż 2,2 tys. fanów, a KORWiN stracił ich 1,3 tys.” – zauważają autorzy raportu.

Szczepienia tematem numer jeden

Ruch Narodowy był też najaktywniejszym polskim politycznym profilem na FB. W ciągu trzech miesięcy opublikował 812 postów. "Te, które budziły największe zaciekawienie wśród internautów i zyskały największą liczbę interakcji, dotyczyły tematyki szczepień przeciwko Covid-19 oraz powikłań poszczepiennych. Bardzo aktywna była również partia KORWiN (443 posty) oraz Agrounia (356 postów)” – czytamy w raporcie IBIMS.

Czytaj też: Za szerzenie rosyjskiej propagandy ABW zablokowała serwis telewizji Wrealu24 i 11 innych stron

Z analizy wynika też, że rządząca partia PiS skupiała się w pierwszym kwartale 2022 roku na wzroście cen, inflacji oraz podatkach (tarcza antyinflacyjna). Mniej uwagi poświęcała koronawirusowi i szczepieniom, a na trzecim miejscu wśród poruszanych na profilu tematów była reforma edukacji.

 

Największa partia opozycyjna – PO – najwięcej uwagi poświęciła koronawirusowi, służbie zdrowia, reformie edukacji i polskiemu ładowi. Na drugim miejscu znalazły się afery PiS, dezinformacja i relacje USA-Rosja, a na trzecim konstytucja i polexit.

Czytaj też: Wulgaryzmy na antenie Trójki. KRRiT nie zareaguje, bo padły po 23

(PAR, 04.05.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.