Dział: INTERNET

Dodano: Kwiecień 12, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Uliana Vitiuk na czele Ukrayina.pl, serwisu Agory dla Ukraińców

Uliana Vitiuk jest redaktorką naczelną ogólnoukraińskiej gazety "Express" i jej internetowego odpowiednika (fot. materiały prasowe)

Uliana Vitiuk, szefowa ogólnoukraińskiego "Expressu" i Expres.online, została redaktorką naczelną Ukrayina.pl (Agora). To serwis dla osób przyjeżdżających do Polski z Ukrainy, stworzony przez zespół portalu Gazeta.pl i rozwijany wspólnie z redakcją "Expressu".

Uliana Vitiuk jest redaktorką naczelną ogólnoukraińskiej gazety "Express" i jej internetowego odpowiednika Expres.online od 2017 roku, a od marca br. nadzoruje pracę zespołu tworzącego Ukrayina.pl. Teraz oficjalnie objęła stanowisko redaktorki naczelnej serwisu. 

Czytaj też: Ogólnopolskie media chwalą akcję przeciw "propagandzie Putina"

Ukrayina.pl to serwis, który powstał w marcu br. z inicjatywy zespołu portalu Gazeta.pl. Aktualnie tworzy go 12 osób. Artykuły i materiały są publikowane na stronie w języku ukraińskim, a ich pisaniem i tworzeniem zajmuje się zespół ukraińskich redaktorów z redakcji gazety "Express" i serwisu Expres.online. Użytkownicy znajdą na Ukrayina.pl zarówno artykuły o bieżącej sytuacji w Ukrainie, jaki i porady dla obywateli tego kraju, którzy przyjechali do Polski.

Serwis Ukrayina.pl ma pomóc uchodźcom z Ukrainy

- Naszym celem jest udzielanie pomocy informacyjnej Ukraińcom, którzy zostali zmuszeni do ucieczki przed wojną do Polski - mówi Uliana Vitiuk. - Ci ludzie nie mieli szansy przygotować się do życia w nowym miejscu, nie mieli czasu na przestudiowanie przepisów i zasad obowiązujących w innym kraju tak, jak robią to emigranci w przededniu przeprowadzki. Często są zdezorientowani i przerażeni, zmuszeni do życia w nowych warunkach. Chcemy im te pierwsze chwile ułatwić.

Czytaj też: Piotr Barełkowski promował Korwin-Mikkego, a teraz założył telewizję dla Ukraińców

W pierwszym miesiącu działania Ukrayina.pl największym zainteresowaniem czytelników cieszyły się materiały dotyczące pomocy rządowej dla uchodźców oraz inicjatyw wolontariackich, a także teksty wyjaśniające, do czego niezbędny jest numer PESEL, jak zapisać dzieci do polskiej szkoły, jak kupić samochód w Polsce oraz jak szybko i łatwo nauczyć się języka polskiego.

(BAE, 12.04.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.