Dział: TELEWIZJA

Dodano: Marzec 28, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Kłopoty organizatorów Wiktorów. Zrezygnował Sting, rezygnują kolejni

Na gali Wiktorów oprócz Stinga nie będzie m.in. Moniki Olejnik, Macieja Stuhra, Piotra Kraśki, Katarzyny Janowskiej, Macieja Orłosia, Roberta Makłowicza, Jana Holoubka, Dariusza Rosiaka i Mariusza Szczygła (screen: YouTube NPR)

Sting, główna gwiazda reaktywowanej gali rozdania telewizyjnych Wiktorów, jednak na niej nie wystąpi. Odwołał swój przylot do Polski. Bojkot Wiktorów się rozszerza, kolejni nominowani ogłaszają, że nie zamierzają wziąć udziału w imprezie transmitowanej przez telewizję publiczną.

"Sting nie wystąpi na gali rozdania Wiktorów 31 marca, wbrew wcześniejszym planom" - takie oświadczenie wydała w piątek wytwórnia płytowa Universal Music Polska. Artysta miał być główną gwiazdą reaktywowanej gali rozdania telewizyjnych nagród. Po raz ostatni przyznano je w marcu 2015 roku (za 2014 rok), czyli jeszcze przed tzw. dobrą zmianą. Teraz firma Media Corporation postanowiła znów przyznawać Wiktory przy współpracy z TVP.

Gwiazdy dystansują się od gali Wiktorów

Udział Stinga w imprezie firmowanej przez TVP od początku wzbudzał kontrowersje. Reportażysta Mariusz Szczygieł i dziennikarz Maciej Orłoś zaapelowali do twórcy, żeby odwołał swój udział w gali. Szczygieł napisał w mediach społecznościowych, że występując na gali, Sting "autoryzuje i uwiarygadnia telewizję, która nie ma nic wspólnego z demokratycznymi wolnymi mediami". Internauci liczyli, że dotrzeć do Stinga może pomóc jego dobra znajoma, reżyserka Małgorzata Szumowska. Czy tak się stało - nie wiadomo.

W oświadczeniu Universal Music Polska, odwołującym udział Stinga w wydarzeniu TVP, napisano m.in.: "Sting koncentruje się na wyczekiwanej przez fanów trasie koncertowej »My Songs«, przełożonej z powodu pandemii, oraz premierze singla charytatywnego »Russians (Guitar/Cello Version)«, z którego zysk netto wesprze organizację charytatywną Help Ukraine Center. Środki zostaną przekazane poprzez niemiecką fundację charytatywną Ernst Prost »People For Peace – Peace for People«".

Tymczasem od gali Wiktorów zdystansowali się już m.in. Kinga Rusin, Katarzyna Janowska, Monika Olejnik i Robert Makłowicz, który skomentował: - Nie miałem pojęcia o nominacji. Jeśli to impreza w TVP, to nagrody na pewno nie dostanę.

W ostatni czwartek także Maciej Stuhr, nominowany w kategorii Aktor roku, zrezygnował z udziału w gali. Powód ten sam: galę ma transmitować TVP. "Nie mógłbym z czystym sumieniem pojawić się na imprezce stacji, która sieje nienawiść" - napisał Stuhr na Facebooku.

Na galę Wiktorów nie wybiera się także Jan Holoubek, reżyser nominowany w kategorii Twórca roku. - Nie wybieram się, bo jestem w tym czasie zajęty, pracuję nad filmem - powiedział "Presserwisowi" Holoubek. I dodał: - Ale nawet gdybym nie był zajęty, to i tak bym nie poszedł, bo nie popieram TVP i tego, co robi.

Rosiak i Kraśko bojkotują Wiktory

Na gali nie będzie Piotra Kraśki, nominowanego w kategorii Dziennikarz roku. - Pracuję wtedy - stwierdza krótko. Pytany, czy w innej sytuacji by się wybrał, odpowiada: - Proste sytuacje są proste: nie przyjdę, bo nie mogę.

Bojkot imprezy deklaruje Dariusz Rosiak, którego "Raport o stanie świata" został nominowany w kategorii Projekt internetowy roku. - Galę będzie transmitowała TVP, a to instytucja, która zrobiła wiele złego, i nadal to czyni, więc w żaden sposób nie chcę TVP wspierać - wyjaśnił nam Dziennikarz Roku 2020.

Ostatecznej decyzji co do swojej obecności na gali nie podjął jeszcze dr Paweł Grzesiowski, nominowany w kategorii Osobowość roku. - Zaproszenie dostałem ponad dwa tygodnie temu, wtedy zostało mi to przedstawione jak uhonorowanie mojej działalności - opowiada "Presserwisowi" dr Grzesiowski. - Wtedy się wstępnie zgodziłem. Dziś obecność stała się deklaracją polityczną, a ja jestem lekarzem, nie politykiem. Więc wszystko wskazuje na to, że raczej się nie pojawię, chyba że coś się jeszcze zmieni.

Mimo rezygnacji Stinga, impreza się odbędzie

Swoją obecność na gali Wiktorów potwierdziła natomiast Ilona Łepkowska,  nominowana w kategorii Twórca roku. - Wybieram się - stwierdza krótko.

Katarzyna Ocioszyńska, prezeska Media Corporation, organizatora Wiktorów, w rozmowie z "Presserwisem" zapewnia, że mimo rezygnacji Stinga impreza odbędzie się, i że trwają prace nad wyłonieniem innej głównej gwiazdy wieczoru. - Sytuacja jest stosunkowo nowa, o nieobecności Stinga dowiedzieliśmy się w piątek, więc jeszcze nie jesteśmy w stanie podać, kto go zastąpi. Rozmowy prowadzimy z kilkoma gwiazdami - mówiła nam w niedzielę Ocioszyńska. Nie chciała jednak podać, jakie to gwiazdy, i kiedy będzie można spodziewać się ogłoszenia, kto wypełni lukę po Stingu.

(MAT, AMS, 28.03.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.